Азиатските борсови индекси последваха тези на Уолстрийт и отчетоха повишения, след като снощи Федералният резерв на Съединените щати обяви поредното увеличение на основния лихвен процент.

Този път то беше с 0.75 процентни пункта до диапазон от 2.25%-2.5%.

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл отново потвърди намеренията на институцията да направи всичко необходимо за ограничаването на инфлацията.

В същото време обаче той отбеляза, че "в някакъв момент" би било подходящо темповете на повишение на лихвите да се забавят.

Думите му бяха изтълкувани от инвеститорите като сигнал, че Фед ще намали своята агресивност по отношение на лихвите, в резултат на което беше отчетено известно успокояване на облигационния пазар, а доларът падна до триседмично дъно спрямо йената.

Към момента консенсусните очаквания на пазарните са за повишение на основната лихва в САЩ с поне още 100 базисни пункта до края на годината.

Но само намекът за намаляване на агресивните стъпки от страна Фед беше достатъчен, за да вдъхне оптимизъм на Уолстрийт. Широкият индекс S&P 500 вчера затвори с повишение от 2.62%, Dow Jones Industrial Average отчете ръст от 1.4%, а Nasdaq Composite приключи сесията с ръст от над 4 на сто.

Тази сутрин в азиатско-тихоокеанския регион MSCI Asia Pacific отчита повишение от 0.5%. Японският Nikkei добави 0.3%, а южнокорейският KOSPI регистрира ръст от 0.9%.

В същото време акциите на няколко големи американски технологични компании, включително Meta Platforms (компанията майка на Facebook), се понижиха в следборсовата търговия, тъй като лошите тримесечни резултати подчертаха страховете от рецесия.

ЕЦБ вдигна лихвите, какво означава това за заемите?Кой печели и кой губи от по-високите лихви на ЕЦБ?

Вниманието сега се насочва към данните за брутния вътрешен продукт на САЩ за второто тримесечие, като евентуалната отрицателна стойност би отговарила на техническото определение за рецесия, въпреки че американското правителство има свой собствен метод за определяне на този показател.

Средните прогнози са за ръст на американската икономика от 0.5%.

На валутните пазари доларовият индекс, който измерва движението на "зелените пари" спрямо кошница от шест водещи световни валути, се понижи до 106.21 пункта, като загуби 0.7% от стойността си след решението за лихвите в САЩ и пресконференцията на Джеръм Пауъл.

Спрямо японската йена доларът падна с 0.9% до 135.27, а еврото се търгува на ниво около около 1.0210 долара, повишавайки се с близо процент за една нощ.

Американският лек суров петрол поскъпна с 1% в сутрешната търговия до 98.36 долара за барел, докато сортът Брент добави 0.9% до 102.68 долара.

Златото също поскъпна с близо процент до 1735 долара за тройунция, подкрепено от спада на долара.