Nasdaq Composite скочи до най-високото си ниво от близо пет месеца, задвижван от големите технологични акции и надеждите на инвеститорите, че Федералният резерв може да премине от повишаване на лихвените проценти към намаляването им по-късно тази година, пише The Wall Street Journal.

Технологичният индекс се повиши с 384,50 пункта в четвъртък, или 3,3%, до 12 200,82.

Широкообхватният S&P 500 напредна с 60.55, или 1.5%, до 4179.76 в третия си пореден ден на печалби.

Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 39,02, или 0,1%, до 34053,94 пункта заради по-слабото представяне на някои акции от сектора на здравеопазването.

Alphabet и Amazon.com отчетоха ръст от над 7%, а Apple нарасна с над 3%.

И трите компании публикуваха финансови резултати след затварянето на пазара. Intel и Tesla също се покачиха с над 3%.

Компанията майка на Facebook Meta Platforms, която публикува тримесечни резултати късно в сряда, скочи с 35,65 долара на акция, или 23%, до 188,77 долара, след като даде оптимистични прогнози за следващата година и обяви, че ще изкупи обратно акции за 40 млрд. долара. През деня пазарната капитализация на гиганта на социалните медии се увеличи с 92,4 млрд. долара.

Facebook достигна исторически връх от 2 млн. активни потребители дневноОт компанията отново потвърждават, че ще продължат да инвестират в метавселената въпреки огромните загуби

В сряда Фед повиши основния си лихвен процент с четвърт процентен пункт, което е най-малкото увеличение, откакто започна агресивна кампания за затягане на паричната политика миналия март. Това изпрати борсовите индекси нагоре, а доходността на държавните облигации в САЩ спадна.

След като миналата година преживяха най-рязкото увеличение на лихвените проценти от 80-те години на миналия век, сега инвеститорите се надяват, че Фед обръща посоката. Пазарите на деривати показват, че мнозина залагат, че централната банка ще започне да намалява лихвите тази година.

Това помогна на рисковите активи да натрупат печалби. По-ниските лихвени проценти облагодетелстват технологичните акции, защото правят сравнително по-малко привлекателно държането на облигации, тласкайки инвеститорите към по-рискови залози, като акции, чиято стойност се крие най-вече в бъдещите им перспективи за растеж.

Много от акциите, които се покачиха през последните седмици, се справиха зле през 2022 г. Meta загуби 64% миналата година, докато Tesla се срина с 65%. Това доведе до възможности за доста изгодни сделки, каза Самир Самана, старши глобален пазарен стратег в инвестиционния институт Wells Fargo.

Пазарите бяха подкрепени в четвъртък и от нови икономически данни.

Броят на молбите за безработица в САЩ, които са показател за съкращенията, показаха продължаващата устойчивост на пазара на труда, дори на фона на съобщенията за съкращения в технологичните и други индустрии. Молбите са намалели с 3 000 до сезонно коригираните 183 000 миналата седмица, достигайки най-ниското си ниво от април 2022 г. насам.

Междувременно данните на Министерството на труда показаха забавяне на растежа на заплатите, което е знак, че инфлацията може да се облекчи. Разходите за труд на единица продукция, ключов измерител на заплатите, са нараснали с 1,1% през четвъртото тримесечие – в сравнение с 2% през третото тримесечие и по-малко от очакваното от икономистите увеличение от 1,5%.

4 извода от коментарите на Джером Пауъл след решението на Фед за лихвитеУсещането е, че инфлацията се насочва в посоката, желана от Фед, смятат анализатори

В коментар в сряда председателят на Фед Джером Пауъл повтори предишната си позиция, че борбата срещу инфлацията не е приключила и че Фед ще трябва да поддържа лихвите по-високи за по-дълго време. Тези коментари обаче не повлияха инвеститорите, отличавайки още повече прогнозната политика на Фед от очакванията и реакцията на финансовите пазари.

"Възможно беше Пауъл по-категорично да тръгне срещу финансовите пазари и да каже: "Вие направихте грешка", казва Джон Роу, ръководител на мултиасет фондовете в Legal & General Investment Management, имайки предвид силното рали на акциите тази година. "Сякаш този път липсата на лоши новини беше достатъчна, за да повиши цените на активите“, добавя той, цитиран от WSJ.

Роу коментира обаче, че има по-песимистична прогноза за пазарите и очаква голямо забавяне в САЩ през втората половина на годината. Ако ралито се удължи, казва той, "ще продаваме, защото това е основната ни теза".

При американските държавни облигации доходността по 10-годишните ценни книжа се понижи за трети пореден ден до 3,396%.

ЕЦБ даде сигнал, че няма да отстъпи от ястребовата си политика за лихвитеСледващото покачване на основните лихвени нива с половин процентен пункт ще бъде на срещата на 16 март

Вниманието на инвеститорите беше насочено и към решенията за лихвените проценти на Bank of England и Европейската централна банка, които повишиха основните си лихвени проценти с половин процентен пункт преди отварянето на пазара в САЩ. Банките обаче се разминаха в предположението си какво предстои: ЕЦБ сигнализира, че ще предприеме подобно увеличение и през март, докато BоE посочи, че скоро може да направи пауза, тъй като инфлацията се забавя и икономиката на Великобритания буксува.

Широкият индекс Stoxx Europe 600 спечели 1.3%. В Азия хонконгският Hang Seng загуби 0.5%, докато китайският Shanghai Composite завърши без промяна. Японският Nikkei 225 прибави 0.2%. В Индия индексът S&P BSE Sensex отчете ръст от 0,4%, въпреки загубите заради срива при акциите на Adani Enterprises, обвързана с милиардера Гаутам Адани, които надхвърлиха 100 млрд. долара.