Къде да инвестирате 1 млн. долара през 2019 г.?

© снимка: Pixabay
Ако наскоро сте продали имението си или пък сте получили солидно наследство, вероятно ви мъчи въпросът къде е най-удачно да инвестирате 1 милион долара.
Bloomberg го зададе на шестима финансови експерти, а отговорите са разнообразни и варират от апартаменти във Виетнам до 300-годишен чай.
Разбира се, атрактивността на тези инвестиции зависи от риска, който сте склонни да поемете. Ето какви са начините да освежите инвестиционния си портфейл през 2019 г.:
Дарън Ву, изпълнителен директор на Woo Hon Fai Group: "Семейната ми история определя твърдото ми предпочитание към златото, като инвестиционен актив. Дядо ми е основал компанията Lee Cheong Gold Dealers в Хонконг през 1950 г., но и днес, без да се замислям, бих вложил всичките си спестявания в златни кюлчета и бих ги сложил под матрака.
През последните пет години златото се представяше по-зле от широкия борсов индекс S&P 500. За този период акциите донесоха възвръщаемост от общо 46%, докато ценният метал загуби 1% от стойността си. Според мен през следващите 10 години тенденцията ще се обърне, затова точно сега, когато всички продават, аз бих купувал именно злато.
Харесва ми и идеята за дигиталните пари, обезпечени със злато. Т. нар. поколение на "милениумите" (хората, родени през 80-те и 90-те години на миналия век) като цяло не се интересува от инвестиции в акции, повечето от тях никога не са си откривали сметка при инвестиционен брокер.
От друга страна, не могат да си позволят да инвестират в недвижими имоти, затова се нуждаят от друг инструмент за спестяване, който да им позволи да запазят стойността на парите си. Новите блокчейн технологии и дигиталните портфейли са им интересни, а за разлика от биткойн и етер, чиято цена може да скача рязко във всички посоки, дигиталните криптовалути, обезпечени със злато, са с много по-ниска волатилност.
Наскоро участвах във финансирането на един стартъп от Санта Клара, Калифорния, който се казва Emergent Technologies Holdings. Целта му е да създаде първата дигитална парична единица, която да е обезпечена със злато и да е съобразена със стандартите на Световния златен съвет. Използваното злато ще може да бъде проследено от мината до сейфа с помощта на блокчейн технологиите"
Алтернативната инвестиция: "Освен това съм и запален колекционер на автомобили. През последните няколко години поскъпваше почти всичко, но не бива да се заблуждаваме, тъй като приливът повдига всички лодки. Както и при акциите, където устойчивите компании и "сините чипове" се представят по-добре по време на низходящия тренд, така и на автопазара трябва да търсим колите с "инвестиционна стойност".
Те трябва да са достатъчно редки, но не и твърде екзотични, за да могат да запазят цената си във времето. За малко над 1 милион долара можете да се сдобиете с Mercedes Benz 300SL Gullwing, например. В годините от 1954 до 1957 са произведени само 1 400 броя. За разлика от много други активи обаче, автомобилите са скъпи за поддръжка и не са много добра защита срещу инфлацията. Това важи и за златото, но за разлика от тях, то може да се складира доста по-лесно"
Щефан Хофер, главен инвестиционен стратег на LGT Bank, Hong Kong: "Ключовите въпроси, които почти всеки инвеститор си задава в момента, са два. Първият е "Дали да продам американските си акции?", а вторият - "Да купувам ли китайски активи?".
По отношение на първия въпрос, съветвам клиентите си засега да задържат американските си портфейли и дори да добавят още акции към тях, ако делът им не е достатъчно висок. Колкото до втория, смятам, че все още е твърде рано за масови покупки на китайски ценни книжа, въпреки сериозното им понижение през последната година.
В Съединените щати силният икономически растеж е твърде важен фактор, който не може да бъде пренебрегнат. По данни на Федералния резерв богатството на американските домакинства надхвърля 100 трилиона долара. Това е най-голямата концентрация на активи в човешката история.
Възможността за нови фискални стимули от страна на Белия дом може да отложи евентуалната рецесия за 2020 г. Подобна мярка ще бъде приета позитивно и от финансовите пазари. Освен това прогнозният ръст на печалбата на американските компании за тази година е с 23%, което значително надвишава очакваното в Европа 9-процентно повишение.
Колкото до оценките, има много инвеститори, които смятат, че със съотношение цена/печалба (P/E) от 17 американските акции в момента са твърде скъпи. Наистина има и по-евтини пазари в момента, но в крайна сметка, икономическият фундамент на САЩ е доста по-силен, което означава, че вероятно си струва за него да бъде платена по-висока цена.
В Китай все още се усеща несигурност за продължителността на икономическото забавяне и ефектите от правителствените мерки за ограничаване на задлъжнялостта. Пекин все още се опитва да компенсира и негативните последствия от търговския конфликт със Съединените щати.
Така че все още е твърде рано да се каже дали китайските акции са достигнали "дъното". Добрата новина е, че инфлацията в Поднебесната империя е сравнително ниска, а потребителското търсене е в добро здраве. Но при всички случаи инвеститорите ще трябва да се заредят с търпение."
Алтернативната инвестиция: "Личното ми мнение е, че ако се търсят някакви по-екзотични инвестиционни опции, съвременното корейско изкуство е много добър вариант. Преди четири години си купих картина на Сунгсо Ким и все още чакам да поскъпне. Стои си у дома и й се наслаждавам всеки ден."
Леброн Джеймс и неговите 765 млн. долараBleacher Report наскоро изчисли, че приходите в кариерата на звездата ще надхвърлят 1 млрд. долара
Еди Ху, арт експерт на Citi Private Bank, Hong Kong: "Преди да инвестирате 1 милион долара в картини, трябва да сте сигурни, че харесвате това, което купувате. Имайки предвид непостоянната природа на този пазар, може да се наложи да държите инвестицията си в продължение на няколко години, така че е хубаво видът й на стената вкъщи да ви допада.
В момента колекционерите търсят творбите на азиатските художници от 20-и век, тъй като те все още не са достигнали ценовите равнища на своите западни колеги. Японският експресионист Гутаи, както и авангардните творци, като Казуо Ширага и Ацуко Танака, се радват на сериозен интерес през последните години. В Южна Корея повлияните от западната култура минималисти, като Лий Уфан, Пак Сео Бо и Чунг Сунг Хуа, също са сред търсените имена.
Ако сте любители на черно-белите творби, съвременните графики са подценени в момента, а освен това стоят добре в интериора на модерните сгради. Произведенията на китайския художник Ли Хуай, който вече е на 70-годишна възраст, се продават за около 700 000 долара, а картините на Лиу Дан все още могат да се намерят и за под 1 милион.
Австралийското изкуство също не е оценено високо извън страната, което според мен е жалко. Творбите на Брет Уайтли, който почина след употреба на свръхдоза наркотици през 1992 г., определено си струват един по-задълбочен поглед. Засега най-скъпото му произведение се продаде с близо 3 милиона долара, но има и такива, които могат да бъдат открити за под 1 милион."
Алтернативната инвестиция: "Един от нестандартните варианти за инвестиции са ретро играчките. С годините хората започват да изпитват носталгия към вещите, с които са си играли като деца. Наскоро една кукла Барби бе продадена за над 300 000 долара.
Хората, родени през 60-те и 70-те години на миналия век, т. нар. поколение X, дават луди пари за фигурки на героите от Междузвездни войни. Настолните игри, като "Монополи", също са сред вечните класики."
Българският бизнес
- Central Park - новата емблема на София
- Н. Ялъмов, Капман: Инвестицията с най-голяма възвръщаемост е образованието
- Джордж Маргонис: Устойчивото развитие е възможност за растеж и иновации