Добивът на петрол от страните-членки на ОПЕК отчете ръст от 41 000 барела дневно, до 32.3 млн. барела през юли, пише CNBC.

Данните за най-големия петролен износител Саудистка Арабия обаче сочат спад, което натежа и при формирането на общите данни на организацията.

Въпреки договорките между страните от ОПЕК и Русия за по-висок добив, те бяха спазени само за месец.

От Саудитска Арабия в момента са под натиск за намаляване на разходите по добива, както от големите консуматори, като Индия и Китай, така и от сакциите от САЩ към Иран, която днес е третият най-голям производител.

Целта пред президента Тръмп да намали иранския износ до нула може да се окаже решаващо за евентуален недостиг на суровина на пазара - дупка, която страните от ОПЕК и Русия да не могат да запълнят.

От началото на януари 2017 г. страните от ОПЕК ограничаваха своя добив, за да се справят със свръхпредлагането на пазара. Иранските санкции, както и проблеми с добива в страни, като Венециела и Ангола, обаче доведоха до последното решение за ръст на добиваните количества.

„В сравнение с година по-рано, налице са по-изгодни цени на петрола“, пишат в своя месечен доклад от ОПЕК.

Данните от ОПЕК и Саудистска Арабия обаче се различават, посочват от CNBC. От арабската държава информират за спад на добива с 200 000 барела на ден, докато средните изчисления на няколко независими източници показват понижение с 53 000 барела.

От S&P Global Platts пък са на мнение, че дори е налице ръст на добива до 10.6 млн. барела дневно през юли, пише The Wall Street Journal.

Усилията в последните месеци от страна на Саудитска Арабия са за ръст в цената на петрола до 80 долара за барел, посочват анализатори. Именно евентуален спад на производството може да се окаже решаващ за това в следващие седмици.

Миналата седмица цената на американския лек суров петрол бе под 68 долара за барел, докато сортът Брент се търгуваше за 73 долара за барел.

Спадът на добитите количества петрол от Саудистска Арабия идва само месец, след като оттам обявиха ръст от 400 000 барела дневно през юни.

Най-голям ръст в добива през юли отчитат от Кувейт, Нигерия и Обединени арабски емирства, докато спад се отчита от Иран, Либия и Венецуела.