Защо Саудитска Арабия отлага IPO-то на Aramco?
Най-голямата петролна компания в света Saudi Aramco може да отложи плановете си за първично публично предлагане поне до 2020 г., пише Reuters.
През изминалата седмица от компанията потвърдиха, че разглеждат възможността за придобиване на стратегически дял в местния нетфохимически производител Saudi Basic Industries Corp от Public Investment Fund (PIF) - държавният суверенен фонд.
Сделката може да влее десетки милиарди долара в PIF, който има за цел да създаде работни места в страната и да диверсифицира икономиката ѝ от зависимостта от износа на петрол.
Един от мащабните проекти на фонда е създаването на бизнес зона за 500 млрд. долара в северозападната част на страната.
Голямата цел за планираното IPO на Aramco, което се очакваше до края на 2018 г., бе именно набирането на пари за PIF. Сделката за SABIC е възможност за правителството на страната буквално „да си купи време“, с което да отложи листването на Aramco.
Суверенният фонд на Саудитска Арабия притежава 70% от капитала на SABIC, пише Bloomberg. Към момента пазарната оценка на компанията е 104 млрд. долара, което означава, че ако Aramco придобие целия дял, то сделката ще се оцени на над 70 млрд. долара.
Досегашните планове за листването на Aramco предвиждаха продажбата на 5% от компанията през някоя от големите борси по света. Това би оценило петролния гигант на 2 млрд. долара, сочат оценките на експерти през 2016 г.
Оттогава обаче анализатори намалиха евентуалната оценка на Aramco на 1-1.5 млрд. долара, което би донесло 50-75 млрд. долара приход за PIF.
Или иначе казано, сделката между Aramco и SABIC би донесла същата сума за фонда, както и самото листване на петролния гигант.
Първият вариант обаче остава по-добър за момента, тъй като в бъдеще ще доведе до по-висока оценка за Aramco, след като компанията ще притежава и мажоритарен дял в SABIC.
Главният изпълнителен директор на Aramco Амин Насер сподели в интервю в края на миналата седмица, че сделката по придобиването на SABIC е сложна и се изисква време, за да бъде завършена. Това несъмнено ще отложи планираното първично публично предлагане нa компанията, коментира още той.
“Без съмнение потенциалната сделка по покупката на стратегически дял в SABIC ще отложи IPO-то“, каза Насер.
Финалното решение за сделката и публичното предлагане обаче ще се вземат от принц Мохамед бин Салман.
По последни данни, активите на PIF се оценяват на 220 млрд. долара, като голяма част от тях са вложени в имоти или в дялове на големи компании в Саудитска Арабия.
По-високите цени на петрола в последните месеци по всяка вероятност ще донесат и приходи от 154 млрд. долара за хазната, спрямо 131 млрд. долара, съгласно бюджетната прогноза от края на миналата година.
„По-високите постъпления означават и повече възможност (пари) за Риад, с който да се инвестира“, коментират от инвестиционната банка Jadwa.
Кралската корона – Aramco
Ако IPO-то на Aramco бе на дневен ред, то веднага изникват два проблема. Първият и по-голям, това е оценката на компанията.
Принц Мохамед бин Салман декларира желанието си, Aramco да бъде оценена на 2 млрд. долара. При положение, че инвеститорите оценят компанията на сума, която е под това ниво, това ще създаде проблем в Саудитска Арабия, защото може да се каже, че страната продава перлата в своята корона твърде евтино.
Ето защо, може би е по-добре да се предложи дял от Aramco в частно предлагане на стратегически инвеститор от някой от големите консуматори на петрол, като Китай. Тази опция също е разглеждана, но ще отнеме месеци, за да бъде финализирана.
Сделката за SABIC обаче ще доведе до повишена оценка за Aramco, тъй като компанията ще достъп до нетфохимическия пазар, както в Саудитска Арабия, така и в чужбина.
Другият проблем пред Aramco към днешна дата е, къде точно ще се осъществи първичното предлагане – в Ню Йорк, Лондон или Хонконг. Първоначалното предложение бе за листване извън Саудитска Арабия, за да се привлекат повече чуждестранни инвеститори.
Опозицията обаче е на мнение, че IPO-то следва да се осъществи на местната борса. Тя обаче е твърде малка, за да поеме предлагането.
Риад ще се присъедини към индекса FTSE Russell между март и декември следващата година, а също и индекса MSCI между май и август 2019 г. Според източник, пожелал анонимност, банкети са посъветвали принц Мохамед да изчака влизането в индексите, защото тогава фондовете ще са задължени да закупят акции от Aramco като компонент от индикаторите.