Какво означава за петрола „Играта на тронове“ в Саудитска Арабия
Така нареченият удар по корупцията в Саудитска Арабия през уикенда може би е началото на по-голяма борба за надмощие от страна на престолонаследника, която дестабилизира региона и държи цените на петрола високи.
След създаването антикорупционна комисия от страна на настоящия крал Салман, силите за сигурност в Саудитска Арабия арестуваха 11 принцове, в това число и популярния милиардер принц Алуалид бин Талал, както и принца начело на Националната гвардия на страната.
Редица бивши министри също бяха арестувани.
32-годишният престолонаследник Мохамед бин Салман, който ще поеме властта, когато 81-годишният крал Салман слезе от престола в края на тази или в началото на следващата година, е считан от анализатори за човека зад тези действия, които са насочени към консолидиране на властта в неговото семейство и съюзниците му преди да се възкачи на престола.
"Съботната чистка на престолонаследника принц Мохамед бин Салман представлява шокиращо политическо развитие и удар по стария установен ред," пише Хелима Крофт, анализатор в RBC Capital Markets.
"Ключовият въпрос сега е дали принцът стартира нова дестабилизираща 'Игра на тронове', като арестува свои роднини по такъв драматичен начин."
Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпнаха до най-високото си ниво от юли 2015 г., докато ръстът при щатския лек суров петрол бе до 55.82 долара за барел след случилото се през уикенда.
Краткосрочните и средносрочните прогнози за петрола са бичи, според Крофт, която е един от най-уважаваните суровинни анализатори на Уолстрийт.
В краткосрочен план, анализаторите се концентрират върху задържането на принц Мутаиб бин Абдула, който оглавява Националната гвардия на Саудитска Арабия, което, според тях, е признак за много по-голяма борба за надмощие, отколкото в момента изглежда.
Националната гвардия има задачата да внася ред сред населението.
"Поддръжниците на принц Мохамед бин Салман твърдят, че случилото се в събота няма абсолютно нищо общо с парирането на преврат и е изцяло насочено към изкореняването на корупцията, но задържането на Мутаиб изглежда обслужва някаква по-голяма цел, свързана с консолидирането на властта," пише Крофт.
"Фактът, че писти за излитане и кацане на частни самолети бяха затворени в събота също така предполага, че може би предстоят още арести на високопоставени саудитци."
Историята показва, че когато в Саудитска Арабия има ескалация на напрежението, цените на петрола тръгват нагоре. Ако младият принц, в крайна сметка, се опитва да се бори с екстремизма, може да има протести, оглавени от духовници.
Използвайки данни от Kensho, от CNBC са проследили какво се е случило с цените на петрола след големи протести в Саудитска Арабия.
Месец по-късно, петролът от сорта брент е бил средно с 2.7% по-скъп, според Kensho. Цените на суровия петрол в САЩ също са били средно с над 2% по-високи.
Средносрочната прогноза за петрола също е положителна, защото престолонаследникът вероятно ще запази и удължи ограниченията в производството, договорени от ОПЕК, според RBC.
"Саудитска Арабия активно ще подкрепи управлението на пазара, ще удължи ограниченията в производството и през 2018 г. и ще организира IPO-то на Aramco", според Крофт.
Саудитските управници също така вероятно ще искат да стабилизират цените на петрола преди планираното първично публично предлагане на акции (IPO) на държавната петролна компания Saudi Aramcо, което се очаква през следващата година.
В дългосрочен план обаче управлението на престолонаследника може да бъде негативно за цените на петрола. Той се опитва да диверсифицира икономиката на кралството, така че да разчита по-малко на добива на петрол. IPO-то на Aramco е част от този процес.
Изграждането на нов мегаград на стойност 500 млрд. долара, който ще бъде захранван с енергия от възобновяеми източници, също е част от тази диверсификация. Това също така е признак за това колко смел е човекът, който в момента печели в тази "Игра на тронове."