Петролът отчете ново понижение във вторник, след като американският президент Доналд Тръмп призова ОПЕК и Саудитска Арабия да не съкращават добивите си в опит да повишат цените.

"Да се надяваме, че Саудитска Арабия и ОПЕК няма да съкратят производството си. Цената на петрола би трябвало да е много по-ниска на база предлагането на пазара", написа той в своя Twitter профил.

Изявлението на Тръмп дойде само няколко часа след коментара на енергийния министър на Саудитска Арабия Калид ал Фалих, който каза, че ОПЕК трябва да намали наполовина количествата, с което бяха увеличени добивите на петрол от началото на годината.

Той заяви още, че държавната петролна компания Saudi Aramco ще произвежда 500 хил. барела по-малко на ден през декември.

Малко след това петролът за кратко поскъпна на стоковите пазари, но след поста на Тръмп отново пое в низходяща посока, регистрирайки 11-о поредно дневно понижение.

Във вторник сутринта фючърсите на американския суров петрол с доставка през декември загубиха нови 1.5% от стойността си и паднаха до ниво от 59 долара за барел.

Сортът Брент поевтиня с малко над процент до 69.30 долара за барел. От началото на тази година цената на лекия суров петрол се понижи с над 20%, а тази на Брент с около 17 на сто.

На азиатските капиталови пазари в сутрешната търговия също се наблюдават понижения след вчерашните разпродажби на Уолстрийт, които бяха провокирани от прогнозите за по-слаби резултати в технологичния сектор.

Очакваното забавяне на ръста на продажбите на Apple се отрази негативно на някои от водещите азиатски доставчици на компоненти за американската компания.

Част от първоначалните загуби обаче бяха възстановени след новината, че китайският вицепремиер Лиу Хе ще посети Съединените щати, за да "подготви почвата" за срещата на високо равнище между президентите на САЩ и Китай по-късно този месец.

Това подкрепи надеждите на пазарните участници за евентуалното разрешаване на търговските противоречия между двете водещи световни икономики.

Въпреки това на повечето капиталови пазари в азиатско-тихоокеанския регион все още преобладават негативните настроения. Водещият японски борсов индекс Nikkei 225 се понижава с над 2% към момента, а австралийският ASX 200 губи 1.8 на сто.

В Южна Корея KOSPI понижи пазарната си капитализация с близо процент.

Единственото изключение от общия негативен тренд днес правят индексите в Континентален Китай - Shanghai Composite, отчита ръст от 0.9 на сто, а SZSE Component, който следи движенията на най-големите компании, търгувани на борсата в Шънджън, се повишава с 1.7 на сто.

На валутните пазари щатският долар отстъпи от достигнатия вчера 18-месечен връх, понижавайки се с 0.2% спрямо еврото, до ниво от 1.1240 долара за евро.

Японската йена също отчете спад, след като стана ясно, че балансът на Японската централна банка вече надвишава брутния вътрешен продукт на страната. Така Япония става първата държава от Г7, която притежава повече активи, отколкото е размерът на цялата й икономика.

Балансът на Bank of Japan възлиза на 4.87 трилиона щатски долара, което е пет пъти повече от пазарната капитализация на Apple и около 25 пъти повече от най-скъпата японска публична компания Toyota Motor.

Тази сутрин йената отстъпи с 0.2% на валутните пазари, до ниво от 114 йени за долар.