Повечето азиатски акции днес бяха подкрепени от надеждите, че Вашингтон и Пекин може би се приближават към търговско споразумение и че Федералният резерв на САЩ ще спре със затягането на паричната политика, ако икономическият растеж продължи да се забавя.

Японският индекс Nikkei нарасна с 0.9%, докато азиатско-тихоокеанският MSCI добави едва 0.1%, въпреки че бе повлечен надолу от спадовете на индексите на китайския CSI300 и на тайванския основен индекс.

На Уолстрийт вчера S&P 500 добави 0.7% след скока от 3.4% от петък, като Amazon.com Inc и Netflix оглавиха ръста.

Ръстът при технологичните акции разсея някои страхове, породени от предупреждението за продажбите на Apple от миналата седмица, че технологичният сектор започва да усеща ефектите от търговската война между Китай и САЩ.

Министърът на търговията на САЩ Уилбър Рос вчера прогнозира, че Пекин и Вашингтон може да достигнат до търговска сделка, която “можем да приемем” на фона на продължаващите разговори между десетки представители на двете страни.

От външното министерство на Китай обявиха, че Пекин има “добрите намерения” да работи със САЩ за преодоляването на различията, но много анализатори се съмняват, че двете страни могат да достигнат до споразумение по всички спорни въпроси до зададения краен срок през март.

Доларът се търгува на ниво от 108.78 спрямо йената, но не успя да продължи ръста си, след като се възстанови от срива от миналата седмица.

Доларът губи инерция, тъй като инвеститорите ограничават очакванията си за вдигане на лихвите.

Условията в повечето други развити икономики също не са идеални, което пък ограничава ръста на другите основни валути.

Еврото поевтиня с 0.2%, до 1.1450 долара. Британският паунд изгуби 0.1%, до 1.2769 спрямо долара.

Канадският долар поскъпна до едномесечен връх, след като нарасна с 2.7% за последните пет дни вследствие на ръста в цените на петрола и спекулаците, че Централната банка на Канада тази седмица ще се придържа към плана си и ще вдигне лихвите.

За последно канадският долар се разменяше на ниво от 1.3284 за 1 щатски долар.

Валутите на развиващите се пазари също се облагодетелстваха от слабия долар.

Лихвата по 10-годишните щатски държавни облигации нарасна до 2.698%, след като в петък падна до 2.543%, което бе най-ниското й ниво от близо година. Въпреки това лихвата остава на над 50 пункта под върха си от октомври, когато достигна 3.261%.

Цените на петрола продължиха да се отдалечават от 1.5-годишните си дъна, достигнати през декември. Суровината получи подкрепа от публикация в Wall Street Journal, според която Саудитска Арабия планира да ограничи износа на суров петрол до 7.1 млн. барела дневно до края на януари.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпнаха с 0.5%, до 48.77 долара за барел.