Азиатските акции стартираха търговията днес без посока, след като разпространението на варианта Омикрон засенчи последната сесия за годината за много от пазарите по света. В същото време петролът е близо до това да приключи 2021 г. с ръст от над 50% в цената.

На фона на рекордния брой случаи на коронавирус много държави се опитват да ограничат икономическите поражения като облекчават правилата относно изолацията вместо да прибягват до локдауни.

Изнесените от Южна Корея данни показаха 5.1% ръст на промишленото производството за ноември, което може би е сигнал за облекчаването на проблемите с доставките в световен мащаб.

Въпреки това 2021 г. се отрази сериозно на по-голяма част от региона и азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се търгува без промяна за деня и губи 6% за годината.

Индексът на китайските сини чипове CSI300 също отчита понижение от 6%, като най-големите губещи са технологичните компании, които бяха засегнати от регулациите на Пекин.

Японският Nikkei отчита понижение от 0.7% днес и бележи ръст от 4.6% за годината. Токийската фондова борса е затворена днес.

Тайванският основен индекс нараства с 24% за годината благодарение на огромното търсене на компютърни чипове и ограниченото предлагане.

Фючърсите на щатския индекс S&P 500 губят 0.2% за деня, докато тези на Nasdaq отчитат понижение от 0.3%.

Само за година: Седем компании набраха над 23 млн. лева на BEAMНай-добро представяне отчитат от Биодит, чиито книжа добавят 70% към стойността си

Уолстрийт записа силна година, благодарение на големите корпоративни печалби и помощта на стимулите. S&P 500 нараства с 28% през 2021 г. и е на път да запише най-силното си представяне от 1999 г., пише Ройтерс.

Технологичният Nasdaq нараства с 22% от началото на годината, въпреки че това се дължи до голяма степен на огромното поскъпване на едва седем технологични групи.

Пазарите на облигации са подложени на натиск заради продължаващата инфлация в САЩ и промяната в политиката на Федералния резерв, като инвеститорите очакват първо вдигане на лихвите през март или май.

Доходността по двегодишните щатски държавни облигации нарасна с 55 базисни пункта от септември до 0.75% и се намира близо до най-високото си ниво от март миналата година.

Днес доходността по 10-годишните държавни облигации бележи повишение от 6 базисни пункта за седмицата до 1.55%, но остава под върха от 1.776%, достигнат през април.

Японската йена е подложена на разпродажби в последната седмица. Еврото поскъпна до най-високото си ниво от средата на ноември при 130.53 йени. Същото поскъпване се забелязва и при долара при 115.04.

На суровинните пазари златото се търгува без промяна при 1 804 долара за тройунция и губи 5% от стойността си за годината.

Цените на петрола се повишиха в сряда, след като стана ясно, че щатските запаси са намалели през миналата седмица.

Това бе една грандиозна година за петрола, в която Брентът поскъпна с над 50% на фона на ограниченото предлагане, което пък се отрази значително на инфлацията в световен мащаб.

Днес щатският лек суров петрол поевтинява с 9 цента до 76.47 долара за барел, докато Брентът се търгува при 79.23 долара за барел.