Азиатските акции днес поскъпват до над двегодишен връх, подкрепени от продължаващите глобални усилия за нови стимули и надеждите за ваксина срещу коронавируса, но някои анализатори предупреждават за рисковете от корекция.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI нарасна с 0.44%, доближавайки най-високото си ниво от януари 2018 г. Китайският индекс на сините чипове CSI300 се повиши с 0.37%, докато японският Nikkei отбележи ръст от 0.62% до 29-годишен максимум.

Австралийският основен индекс наруши тази възходяща тенденция и записа спад от 0.31%, след като понижение в цените на медта доведе до поевтиняване на акциите на миннодобивните компании. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 бележат спад от 0.15%.

Петролните фючърси се повишиха до двумесечен връх вследствие на оптимизма около създаването на ваксина и по-голям от очакванията спад в петролните запаси на САЩ.

Ръстът в Азия днес дойде след разнопосочно представяне на Уолстрийт вчера, след като инвеститорите се върнаха към технологичните акции.

“Пазарите изчакват още новини за вируса, така че е трудно за инвеститорите да скъсяват акции,” казва пред Ройтерс Дайджу Аоки, старши инвестиционен директор за Япония в UBS Securities.

“Тези очаквания могат да подкрепят акциите още няколко седмици, но все още остават въпросите около ефективността на евентуална ваксина и фискалната политика на САЩ. Можем да станем свидетели на корекция в началото на следващата година.”

Вчера индексът Dow Jones Industrial Average се понижи с 0.08%, докато технологичният Nasdaq затвори с повишение от 2%, а S&P 500 добави 0.77%.

Окуражителни коментари от страна на председателя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард относно трайната икономическа помощ подкрепиха европейските акции в трета поредна сесия.

Moderna Inc обяви вчера, че се готви да предаде данните от своята експериментална ваксина срещу COVID-19 на независим борд по безопасността, който ще помогне за определянето на ефективността й.

От Pfizer казаха в понеделник, че тяхната ваксина има над 90% ефективност и че може да публикуват данни за безопасността й по-късно през месеца.

Инвеститорите по цял свят очакват с нетърпение подробности за двете лекарства, но някои анализатори предупреждават, че въпреки това ще е необходимо дълго време за разпространението на ефективна ваксина.

На валутните пазари новозеландският долар скача във втора поредна сесия, достигайки 19-месечен връх.

Кивито получи допълнителен импулс, след като заместник-управителят на Централната банка на Нова Зеландия Крисчън Хоуксби заяви, че икономиката има нужда от по-малко стимули, отколкото през август.

Щатският долар поевтиня спрямо японската йена и китайския юан, тъй като трейдъри коригират позициите си преди новоизбраният президент на САЩ Джо Байдън да встъпи в длъжност през следващата година.

Петролът от сорта брент поскъпна с 0.48%, до 44.01 долара за барел, доближавайки двуседмичен връх. Фючърсите на щатския лек суров петрол се оскъпиха с 0.55%, до 41.62 долара за барел.

Спот цената на златото нарасна с 0.22%, до 1 868.76 долара за тройунция.

Доходността на щатските 10-годишни държавни облигации се понижи леко до 0.9406%. Щатският пазар на облигации вчера беше затворен заради празник, след като преди това доходността по 10-годишните книжа достигна най-високото си ниво от март.