Азиатските фондови пазари стартираха търговията в сряда със сериозни разпродажби, но по-късно част от загубите бяха възстановени. Въпреки това по-голямата част от водещите индекси са на път да приключат сесията "на червено". Основните притеснения на инвеститорите са свързани с евентуалното агресивно затягане на паричната политика от страна на водещите централни банки.

Докладът на JOLTS за свободните работни места в САЩ, който се наблюдава отблизо от Федералния резерв, посочиq че пазарът на труда все още е силен, което означава, че централните банкери вероятно ще продължат с рязкото затягане на паричната политика.

Освен това президентът на Федералния резерв на Ню Йорк Джон Уилямс обезсърчи спекулациите за намаляване на лихвените проценти през следващата година, ако икономиката се забави твърде рязко. Той заяви, че централната банка вероятно трябва да повиши основния лихвен процент над 3.5% и е малко вероятно изобщо да намали лихвите през 2023 г. .

Японският борсов индекс Nikkei 225 се понижи с 0.52% днес, а китайските сини чипове отстъпиха с 0.59%. Hang Seng в Хонконг се възстанови от резките ранни спадове и към момента е с 0.39% под вчерашните си нива.

Регионалният индекс на MSCI Asia-Pacific обаче остава без промяна.

Силните данни за пазара труда в САЩ ще накарат инвеститорите да бъдат още по-внимателни към месечния доклад за новосъздадените работни места през август, който ще бъде публикуван в петък. Според икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакванията са за 300 000 нови работни места за месеца.

В същото време паричните пазари оценяват шансовете за увеличение на лихвите от 75 базисни пункта на следващото заседание на Фед, насрочено за 21 септември, на 70.5%.

Защо месец септември исторически е кошмарен за борсовите индекси?Dow Jones и S&P 500 се понижиха рязко през септември миналата година и през 2020 г.

Двугодишната доходност на държавните облигации на САЩ, която е сравнително по-чувствителна към перспективите на паричната политика, достигна нов 15-годишен връх от 3.497% тази нощ, но се понижи обратно до 3.4681% по време на търговията в Токио.

Доходността по 10-годишните държавни облигации, която достигна двумесечен връх от 3.153% във вторник, в момента се движи на ниво от 3.1155%.

Доларовият индекс, който измерва движението на американските пари спрямо шест световни валути, поевтиня с 0.18% до 108.57 пункта, след като в началото на седмицата достигна 20-годишен връх.

Златото остана стабилно на ниво от 1724 долара за тройунция.

Фючърсите на американския лек суров петрол поскъпват с 1% до 92.54 долара за барел, след като паднаха с 5.37 долара в предишната сесия, водени от опасенията за рецесия. Тези на сорта брент добавиха 0.7% до малко над 100 долара за барел.