Азиатските акции отстъпиха от рекордните си нива днес, след като разрастващите се ограничения около COVID-19 в САЩ натежаха над Уолстрийт, докато държавните облигации бяха подкрепени от спекулациите, че Федералният резерв на САЩ ще трябва да реагира с допълнително облекчаване на паричната си политика.

Япония също отчете рекорден брой нови случаи, а Токио обяви най-висока степен на тревога, което пък понижи Nikkei с 0.8%, отдалечавайки го от 29-годишния му връх.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI изгуби 0.6%, отстъпвайки от рекордно високото си ниво. Индексът на китайските сини чипове добави 0.4%, след като президентът Си Дзинпин обеща да намали митата и да увеличи вноса на висококачествен стоки и услуги.

E-Mini фючърсите на щатския S&P 500 се стабилизираха, след като индексите на Уолстрийт записаха късни понижения вчера. Dow Jones приключи вчерашната сесия с 1.16% надолу, докато S&P 500 и Nasdaq изгубиха 1.16% и 0.82%, респективно.

Акциите на Pfizer Inc поскъпнаха, след като фармацевтичната компания обяви, че ваксината срещу COVID-19 има 95% ефективност и ще кандидатства за спешно одобрение в САЩ до дни.

Изявлението на Pfizer дойде, след като преди това същото беше направила и Moderna Inc.

Въпреки това броят на смъртните случаи от COVID-19 в САЩ доближи рекордните 250 000 души, а местните власти в десетки щати обмислят локдаун мерки.

Ню Йорк затвори училищата си вчера, а Минесота разпореди на баровете и ресторантите да работят само за доставки за вкъщи.

Към новите ограничения може да се добави и липсата на напредък по отношение на проектозакона за фискални стимули, което пък засили спекулациите, че Фед ще трябва да увеличи програмата си за изкупуване на активи по време на срещата си през декември.

Вероятността от допълнително облекчаване на паричната политика понижи лихвите по 10-годишните щатски държавни облигации до 0.85%, отдалечавайки я от осеммесечния връх от 0.975%, докоснат миналата седмица.

Легендарен инвеститор: Следващият мечи пазар ще е най-лошият от 78 г.“Ако погледнете през прозореца, ще видите печатарски преси навсякъде,” каза Джим Роджърс

Това също така натежа над долара, който поевтиняваше в пет поредни седмици, преди да се стабилизира леко вчера. Доларовият индекс за последно беше на ниво от 92.477, близо до достигнатите наскоро дъна при 92.129.

Доларът поевтинява и спрямо японската йена, достигайки 103.72 и приближава към осеммесечното си дъно от 103.16.

Еврото имаше свои пандемични проблеми, след като блокадите на континента се увеличиха, което ограничи валутата при 1.1844 спрямо долара.

Британският паунд поевтиня до 1.3230 спрямо долара, докато преговорите около брекзит продължават. The Times информира, че лидерите на ЕС ще настояват Европейската комисия да обяви плановете за брекзит без сделка с наближаване на крайния срок.

Биткойнът, който понякога е считан за активи убежище или поне за хедж срещу инфлацията, поскъпна до над 18 000 долара за първи път от близо три години. За последно най-популярната криптовалута се търгуваше на ниво от 17 808 долара.

Спекулациите за облекчаване на паричната политика подкрепиха златото, което се търгува на ниво от 1 868 долара за тройунция.

Цените на петрола се понижават, след като ограниченията във връзка с вируса засегнаха търсенето на горива в Европа и САЩ.

Щатският лек суров петрол поевтиня с 35 цента, до 41.47 долара за барел, докато фючърсите на брента изгубиха 23 цента, до 44.11 долара за барел.