Целта на рубриката "Седмичен портфолио монитор" на Капман Холдинг е да се опише текущия пазарен сентимент и същевременно да се обхване пазара в неговата цялост, т.е. ще се наблюдават всички класове активи и сектори.

За целта ще се използват цените на борсово търгуваните фондове за съответните сектори. Времевият хоризонт на анализа ще е една седмица, или иначе казано следващата публикация от рубриката ще е идната седмица.

На практика, това е аналитичен алгоритъм. Най-общо казано, класовете активи са: акции, облигации, стоки, валути.

Основният икономически модел за анализ е на Джон Мърфи и Сам Стовал, показан на долната графика.


В момента икономическите индикатори по света сочат към фазата Full Recovery на икономическия цикъл. Това означава понижаване на темпа на растеж на потребителските очаквания, равномерно индустриално производство, покачващи се лихвени проценти и изравняваща се крива на доходността.

Това се случва, след като посочените индикатори са се повишавали ускорено по време на предишната фаза.

Долната графика показва спада в потребителското доверие в Германия, но същото се наблюдава и в други развити икономики.

В рамките на посочения модел се осъществява постоянна ротация между класовете активи в различните фази на икономическия цикъл.

В контекста на аналитичния модел са изградени основни положения на взаимодействие между класовете активи. За подобряване на анализа се конструират спредове (ценово съотношения).

1. Цените на индустриалните (борсово търгувани) стоки водят цените на облигациите, като те са в обратно отношение. Това важи особено за индустриални стоки, като мед, алуминий, дървен материал и други подобни. Долната графика показва ценово съотношение (спреда) между цената на медта (CPERN) и облигациите (TLT).

Когато спредът се понижава, това означава, че облигациите поскъпват спрямо метала и обратното. В момента има леко възобновяване на низходящия тренд на спреда, т.е. относително поскъпване на облигациите, информират от Капман.

2. По принцип, рязък ръст на златото и петрола водят до спад в цените на облигациите, тъй като те са индикативни за инфлацията и обратното.

Когато спредът се понижава, това означава, че облигациите поскъпват спрямо петрола и обратното. В момента има силен низходящи тренд на спреда, т.е. относително поскъпване на облигациите срещу петрола.

3. Покачващи се цени на облигациите (съответно спадаща лихвена доходност) са положителни за цените на акциите. Много често обратът в цените на облигациите предхожда с няколко месеца обратът в цените на акциите, както е показано с низходящата тренд линия по върховете на TLT (синя плътна крива).



На долната бар графика се вижда, че за последните шест месеца относително най-добро представяне имат т. нар. дефанзивни сектори за комунални услуги, здравеопазване и недвижими имоти. Бар графиката използва цените на борсово търгуваните фондове за съответните сектори.