Щатският борсов индекс S&P 500 падна с над 13% между януари и април тази година.

Това е най-лошият четиримесечен старт на годината за индекса от 1939 г., когато легендарният инвеститор Уорън Бъфет е бил едва на девет години.

Сравнението на днешния борсов пазар с този преди 83 години не е еднозначно, тъй като тогава в S&P са били включени само 90 компании. Първата една трета от годината обаче беше ужасна за инвеститорите от всякаква гледна точка. Индексът Dow Jones изгуби 9% до края на април, а спадът при технологичния Nasdaq беше от 21%.

Основните щатски борсови индекси записаха повишение вчера. Dow Jones нарасна с 84 пункта, или 0.3%, след като падаше с 525 пункта по-рано през деня. S&P 500 нарасна с 0.6%, докато технологичният Nasdaq добави 1.6%.

На Уолстрийт има стара поговорка, която гласи "продай през май и си почивай." Тя е препратка към теорията, че бичи настроените трейдъри си почиват през летните месеци и в началото на есента и че цените на акциите обикновено се понижават до преди зимните празници.

Тази година обаче големите разпродажби може би вече се случиха, тъй като напоследък има прилично количество панически продажби.

Инвеститорите вече са вън от пазара и може сега да се завърнат.

Има много неща, за които пазарите да се притесняват. Федералният резерв предстои да започне да вдига лихвите по-агресивно, за да се бори с инфлацията. Опасенията около COVID-19 и локдауните в части от Китай плашат инвеститорите по света. Руската инвазия в Украйна също допринася за тези притеснения. Всички тези фактори доведоха до засилващи се опасения относно евентуална рецесия.

Акциите на технологичните компании понесоха най-голям удар, като книжата на Amazon, Meta и Netflix поевтиняха особено сериозно. Акциите на някогашния любимец на инвеститорите Netflix поевтиняват с 68%, като това е най-лошо представящата се компания в S&P 500 от началото на годината.

На Уолстрийт обаче има и друга поговорка, която гласи "Акциите се изкачват по стената от безпокойството." Пазарите често бележат ръст в проблемни времена, отчасти защото инвеститорите очакват по-светло бъдеще, когато всички тези страхове отслабнат.

И така, предстои ли все още най-лошото за акциите или пазарът най-накрая е близо до това да формира дъно? Някои анализатори виждат причини за оптимизъм.

"Пазарите вероятно се доверяват прекалено малко на напредъка по отношение на веригите на доставки, антиинфлационната политика и устойчивостта на енергийните пазари, като всичките тези неща изглежда се движат в правилната посока и биха могли своевременно да подобрят нагласите и пазарните оценки," казва пред Робърт Тийтър, управляващ директор на Silvercrest Asset Management, цитиран от CNN Business.

Хеджфондовете с най-силен приток на инвестиции от 7 години насамИндустрията на хеджфондовете, която управлява над 4 трилиона долара в световен мащаб, е регистрирала общ приток на капитали от 19.8 милиарда долара през първите три месеца на 2022 г.

Според Тийтът пазарът на труда остава в добро състояние, а финансовите резултати на компаниите за първото тримесечие в голямата си част са били "доста добри", въпреки "няколкото пропуска," основно в технологичния сектор.

"Тъй като повечето лоши новини вече излязоха, а перспективите за по-добри новини са налице, за инвеститорите вероятно е разумно да удължат своя времеви хоризонт," допълва Тийтър.

Американските потребители засега не изглеждат особено притеснени.

Въпреки че доверието намалява заради опасения относно инфлацията, продажбите на дребно остават високи – феномен, който някои икономисти нарекоха "отмъстително харчене" след двете брутални години на пандемия. Що се отнася до корпоративните резултати, действията говорят по-силно от думите.

"След две години на ограничения заради COVID-19, хората искат да излязат навън и да разполагат със средствата да го направят. Кешът на домакинствата за първи път от три десетилетия надхвърля задълженията," казва Линда Дюсел, старши анализатор във Federated Hermes.

"Корпоративна Америка също е в страхотна форма," допълва тя. "Печалбите и паричните потоци са на рекордно високи нива. Маржовете на печалба са на или близо до рекорди. Очакванията за печалбите на компаниите от S&P 500 продължават да нарастват. А кешът изобилства в счетоводните баланси на компаниите."

Има основателни причини за притеснения, че комбинацията от нарастващи лихви и по-високи цени на петрола, в крайна сметка, може да доведе до рецесия или стагфлация - комбинацията от слаб икономически растеж и повишаващи се потребителски цени. Изглежда обаче все още не сме на този етап, което е добре за инвеститорите.

Нещо повече, цялата тази стратегия за продажби през май и вземане на почивка след това не се реализира през последните няколко години.

Странно е да се смята, че акциите би трябвало да поевтиняват през лятото, защото трейдърите заминават за Хамптънс и изхвърлят телефоните си в Атлантическия океан. Миналата година S&P 500 нарасна с 10% в периода между началото на май и края на октомври.

По данни на LPL Financial от миналата година S&P 500 нараства средно с 5.7% между май и октомври през последното десетилетие. Единственият случай, в който пазарът записва понижение в този период, е през 2015 г.