Ръстът на работните места в САЩ се оказа по-силен от очакваното през септември, знак, че икономиката остава стабилна въпреки по-високите лихвени проценти, стачките и правителствения хаос във Вашингтон, съобщават американските медии.

Позициите в неселскостопанските сектори са се увеличили с 336 000 за месеца, доста над прогнозата на на Dow Jones за 170 000, съобщи Министерството на труда в петък в дългоочакван от инвеститорите доклад.

Коефициентът на безработица е 3,8% при прогноза за 3,7%.

Увеличенията на заплатите са по-меки от очакваното, като средното почасово заплащане се е повишило с 0,2% за месеца и с 4,2% спрямо година по-рано, в сравнение с прогнозите за съответно 0,3% и 4,3% ръст.

Фючърсите на фондовия пазар поеха надолу след доклада, докато доходността на държавните облигации скочи, посочва CNBC. Напоследък инвеститорите смятат, че устойчивата икономика може да принуди Федералния резерв да поддържа високи лихвените проценти, както и да ги увеличи повече, докато инфлацията остава висока.

Доходността на облигациите застрашава мекото кацане на глобалната икономикаБързите движения на финансовите пазари биха могли да се окажат сериозен дестабилизиращ фактор

По отношение на различните сектори, хотелиерството води с 96 000 нови работни места. По-големи увеличения има в администрацията (73 000), здравеопазването (41 000) и в сектора, свързан с професионални, научни и технологични услуги (29 000). Работните места в сферата на филмовия и звукозаписен сектор са намалели с 5 000 през септември, а спадът им от май насам е 45 000 на фона на трудовата безизходица в Холивуд.

В допълнение към мощния септември, за предходните два месеца са направени значителни ревизии нагоре. Ръстът на работните места за август вече е 227 000, което е с 40 000 повече от предишната оценка, докато за юли актуалният брой е 236 000 от 157 000. През двата месеца е имало общо 119 000 повече работни места от докладваните по-рано.

Коефициентът на участие на заетите или тези, които работят спрямо общия размер на работната сила, се задържа стабилен на 62,8%, все още с половин процентен пункт под нивото преди пандемията на Covid.

Какво се случва с държавните облигации и защо това е важно за пазаритеТъй като разходите по държавните заеми влияят върху всичко, има много причини за безпокойство

Докладът за работните места идва в момент, когато разпродажбата на дългосрочни облигации повиши доходността им до 16-годишни върхове, затягайки финансовите условия по начин, който може да застраши надеждите за меко кацане, при което икономиката се забавя достатъчно, за да охлади инфлацията, без да навлиза в рецесия, посочва в отделен анализ на доклада за работните места The Wall Street Journal.

Силното наемане през септември може да повиши още доходността на облигациите, показвайки, че пазарът на труда остава силен.

Въпреки новините за съкращения в технологичния сектор, като цяло те остават исторически ниски, а нивото на безработица се движи близо до 50-годишно дъно от две години.

В същото време многобройните трудови стачки са знак, че работещите все още имат надмощие пред работодателите, особено в отрасли като здравеопазването, където търсенето на работна сила остава високо.

Заплатите, които се повишиха по-бързо от инфлацията през последните месеци, стимулираха потребителските разходи и поддържаха икономиката в движение въпреки многобройните рискове за растежа.

Въпреки че това е добра новина за домакинствата, може да се окаже проблем за Фед в стремежа му да контролира инфлацията.