„Зомби предприятия“ падат из Европа заради високите лихвени проценти
През първата половина на 2024 г. обременените с дългове компании в Европа, Близкия изток и Африка са изправени пред борба за рефинансиране на стойност 500 млрд. долара - предизвикателство, което може да унищожи много „зомби предприятия“, въпреки че очакваният пик на лихвите може да донесе известно облекчение, посочва в свой анализ Reuters.
Компаниите, които са изправени пред нарастващи разходи по дълга след години на ниски лихви, ще трябва да се конкурират, за да си осигурят достатъчно парични средства в най-големия порив към корпоративно рефинансиране, наблюдаван от години насам, точно когато банките ограничават риска в очакване на по-строги капиталови правила, допълва агенцията.
Анализ на консултантската компания за преструктуриране Alvarez & Marsal (A&M), предоставен на информационната агенция, показва, че стойността на корпоративните заеми и облигации с падеж през шестмесечието е по-висока от всеки друг еквивалентен период от сега до края на 2025 г.
Според експерти от финансовата индустрия се очертава криза, тъй като много по-слаби и по-малки предприятия търсят нови частни заеми и сделки с публичен дълг, точно когато разходите за държавни заеми - които влияят върху лихвите по кредитите, се покачват в световен мащаб.
Ако не успеят да си осигурят необходимите парични средства при лихви, които могат да си позволят, това може да доведе до фалити и съкращения.
"Повишаването на лихвените проценти става все по-голям проблем за компаниите, особено за онези „зомби предприятия“, които са се задържали с продължителен период на ниски лихвени проценти, но едва успяват да обслужват дълговете си в момента", казва Джули Палмър, партньор в британската компания за преструктуриране Begbies Traynor. "Мисля, че сега най-накрая започваме да наблюдаваме падането на някои от зомбитата".
Терминът "зомби" се използва широко в бизнес контекст за обозначаване на компании, които разчитат на подкрепа от правителства, кредитори и инвеститори, за да останат на повърхността.
Признаците на затруднения вече се проявяват. По последни официални данни на британската Национална статистическа служба през август корпоративните несъстоятелности в Англия и Уелс са 2 308, което е с 19% повече в сравнение с предходната година.
В тримесечния доклад на Begbies Traynor за корпоративните затруднения, обхващащ периода април-юни, се посочва, че 438 702 предприятия в Обединеното кралство са в "значителни" затруднения, което е с 8,5% повече в сравнение с предходната година.
Британският търговец на дребно с отстъпки Wilko например изпада в административно управление това лято, което води до съкращаване на хиляди работни места. Шестият по големина френски търговец на дребно Casino пък току-що завърши преструктуриране на дълга, за да избегне фалит, дава пример Reuters.
"Централните банки си вземат глътка въздух, но не са готови да кажат, че повишаването на лихвите е приключило", заявява пред информационната агенция Никола Маринели, доцент по финанси в Regent's University. "Банките и частните инвестиционни къщи изчакваха да видят дали вълната се обръща, но по-високите лихвени проценти вече не позволяват да се крият".
Сценарий за неизпълнение
Английската централна банка предупреждава кредиторите да не подценяват риска от неизпълнение на корпоративни заеми и да избягват да разчитат на модели, които измерват риска в цели сектори, а не в отделни кредитополучатели, след като през второто тримесечие в Англия и Уелс е регистриран най-големият брой фалити на компании от 2009 г. насам.
Според Пол Къркбрайт, управляващ директор в практиката за преструктуриране на A&M, една от големите банки насочва към своя екип за преструктуриране по 100 малки предприятия месечно, което е десетократно повече в сравнение с преди 18 месеца.
Високопоставен банкер пък коментира пред Reuters, че банката му планира да пренасочи стотици служители в подкрепа на затруднените бизнес клиенти, ако високите разходи за финансиране и намаляването на потребителското търсене доведат още компании до ръба на пропастта.
Досега обаче бизнес кредитополучателите са показали малко съществени признаци на стрес. Тази устойчивост отчасти се дължи на ликвидността, вкарана в икономиката по време на пандемията, но ключово значение ще имат прегледите на качеството на активите на банките в края на годината, които измерват основната сила на кредитите, казва Киркбрайт.
Данни на Английската централна банка показват, че брутното кредитиране през първата половина на 2023 г. е с 12% по-ниско от предходния шестмесечен период. Търговската организация UK Finance определя търсенето на заеми сред по-малките компании като "приглушено" в своя преглед на бизнес финансирането за второто тримесечие на 13 септември.
Но рефинансирането не може да се отлага за неопределено време. "Нашите колеги по несъстоятелност вече са заети в по-малкия сегмент на пазара, а винаги се започва от там", казва Къркбрайт, като добавя, че екипът за преструктуриране на A&M в САЩ също е отбелязал значителен приток, което е водещ индикатор за Европа.
На целия този фон, се очаква по-строгите капиталови правила за банките, влизащи в сила от 2025 г., да ограничат апетита за подкрепа на компаниите, които се нуждаят от ново финансиране, твърдят експерти от сектора.