Централните банки по света са едни от най-големите купувачи на злато през тази година, като обемите, които поръчват, удрят най-високото си ниво от 6 години насам, сочи анализ на финансовата група Macquarie, цитиран от Financial Times.

Общо 264 тона злато са придобили централните банки по света през настоящата година, като според анализа, това е най-високият обем към този момент на годината от 6 лета насам.

Докато купуването на злато е доминирано от централните банки на Русия, Турция и Казахстан, Полша също изкупува злато за първи път от 1998 г., посочват от Macquarie.

„Единственият недвусмислено позитивен сектор за златото към този момент са централните банки”, посочват от финансовата група.

Цената на златото записа спад от 10% през настоящата година, понасяйки удар от силния щатски долар и покачващата се доходност по щатските държавни ценни книжа.

Това прави благородния метал по-малко атрактивен за инвеститорите, тъй като не носи доходност в момента.

Една от вероятните причини за големите поръчки на злато от централните банки са опитите за диверсификация на техните резерви от щатския долар, пише в анализа.

Според финансовата група, засиленото търсене от страна на централните банки, в момент, в който златото не се радва на силен интерес и страда от излишък в наличността, може да се окаже възможност за цената му.

Руската централна банка увеличава златните си резерви През юли институцията е закупила най-голямото количество от ценния метал от началото на годината


През август Полша е купила 7 тона злато, които е добавила към резервите си.

Това се случва, след като през юли страната е придобила 2 тона злато, по данни на Международния валутен фонд.

Това е първата поръчка на злато от член на Европейския съюз през този век.

Macquarie прогнозират, че интересът от страна на централните банки към златото може да се разшири.

Златото се търгува 1 181 долара за тройунция, по данни на goldprice.org, два дни след като Федералният резерв на САЩ увеличи лихвите за трети път през тази година.