Вълна от продажби на дълг тревожи пазарите на облигации в еврозоната
Напливът от продажби на държавни облигации на стойност 150 млрд. евро през януари подхранва безпокойството на пазарите в еврозоната, тъй като е предвестник на потенциално рекорден размер на публичния дълг, който те ще трябва да поемат през тази година, пише в свой анализ Reuters.
Доходността на облигациите, която се движи обратнопропорционално на цените им, започва 2024 г. с повишение, след като спадна през ноември и декември. Доходността на 10-годишните германски облигации, които са бенчмаркът за еврозоната, се повишава до малко над 2% от едногодишното дъно от 1,896% през миналата седмица.
Намаляването на залозите на инвеститорите за това колко рано централните банки ще свалят лихвените проценти през тази година доведе до разпродажбата на облигации. Сега към това се прибавят и опасенията, че пазарите трудно ще преживеят още една година на големи продажби на държавен дълг.
Евро-долар през 2024: Сложна траектория с геополитически неизвестниПрез 2024 г. единната валута на Европейския съюз – евро, ще бъде изправена пред сложен геополитически пейзаж, белязан от политически промени и икономически предизвикателства
ING изчислява, че само през този месец еврозоната ще емитира дълг за около 150 млрд. евро, тъй като правителствата се опитват да се възползват от неотдавнашния спад на доходността, а инвеститорите търсят възможности за новата година. Нетното предлагане възлиза на 72 млрд. евро, когато се вземат предвид погашенията.
“Инфлацията принуди държавите от еврозоната да увеличат социалните плащания и заплатите в публичния сектор, а по-високите разходи по заемите увеличават лихвените им сметки, поддържайки високо ниво на емитиране на дълг. Подобно количество дълг беше емитирано и през януари миналата година, но сега то идва след мощно рали, което изглежда е към своя край”, казва стратегът по лихвените проценти в Societe Generale Хорхе Гарайо. "Настоящите нива на доходност изглеждат трудни за усвояване от пазара при количеството предлагане, което ще настъпи. За нас предлагането ще бъде притеснително и би трябвало да окаже възходящо въздействие върху доходността".
Майкъл Уайднър, съпредседател на глобалния отдел за фиксиран доход в Lazard Asset Management, заявява, от своя страна, че едно от опасенията е, че правителствата планират да емитират голямо количество дълг с по-дълъг срок. Облигациите с по-дълъг матуритет обикновено се разглеждат като по-рискови, така че инвеститорите често изискват премия, за да ги държат.
"Смятаме, че ще има повече емисии на по-дългосрочни облигации, а колко дюрация е готов да поеме пазарът, е малко под въпрос предвид нивото на доходността", каза Уайднър.
По-високи завинаги? Пазарите охлаждат прогнозите за понижения на лихвите Малко вероятно е да се върне десетилетието на почти нулеви лихвени проценти след световната финансова криза
Германия планира да емитира 10-годишни облигации този месец, а Испания вече продаде облигации с 30-годишен матуритет.
Факторът ЕЦБ
Към притесненията на инвеститорите се прибавя и фактът, че Европейската централна банка (ЕЦБ), която през последното десетилетие поглъщаше държавния дълг, се оттегля от пазара. През декември трезорът обяви, че през втората половина на 2024 г. ще започне да намалява програмата си за изкупуване на облигации на стойност 1,7 трлн. евро със 7,5 млрд. евро месечно. ЕЦБ вече прекрати друга от програмите си за закупуване на активи.
Когато се вземе предвид т.нар. количествено затягане, пазарите може да се наложи да абсорбират рекордните 675 млрд. евро държавен дълг през тази година, по оценки на Barclays, което е с 25 млрд. евро повече спрямо миналата година.
Уайднър заявява, че очаква разликата между доходността на италианските и германските облигации да се увеличи, тъй като Германия се опитва да намали нивата на дълга си, а ЕЦБ, която известно време играе ролята на патерица за италианските облигации, се оттегля от пазара.
Глобален оптимизъм с бурна инфлация: Икономическото торнадо на 2023 г.Противно на прогнозите за рецесия поради високите лихвени проценти, най-голямата световна икономика продължи да се разраства
Спредът от около 168 базисни пункта се е увеличил с около 10 базисни пункта през последната седмица, но все още е под най-високите стойности, наблюдавани през последните години.
Но не всички са обезпокоени. Йоост ван Леендерс, старши инвестиционен стратег във Van Lanschot Kempen, заявява, че инфлацията и централните банки ще продължат да движат пазарите на облигации.
"Икономическите и инфлационните цикли обикновено са много по-важни от опасенията за емитирането на облигации", казва той. "Доходността на облигациите се понижи, защото инфлацията спадна."
Правителствата все още ще могат да емитират дълг, казва и главният европейски макростратег на RBC Capital Markets Питър Шафрик, особено като се има предвид, че те също така планират да изкупят много облигации, връщайки парите на инвеститорите.
"Не мисля, че ще има провалени търгове или нещо подобно, въпросът е само в отстъпката на доходността, която пазарът изисква", категоричен е той.