Повечето борсови индекси в Азия отчитат понижения днес вследствие на появилата се информация, че Вашингтон се готви да обяви нови мита върху китайски внос, което пък ще предизвика евентуална ответна реакция от Пекин.

Ликвидността бе ниска, тъй като пазарите в Япония са затворени заради празник, а измененията при валутите и облигации бяха малки. Пазарите в Хонконг отвориха както обикновено, след като супертайфунът Мангхут премина през града на път за китайската провинция Гуандун, която е най-многолюдната в страната.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се понижи с 1%, прекъсвайки тридневната си печеливша серия.

Индексът на сините чипове в Шанхай CSI300 падна с 0.8%, докато хонконгският Hang Seng изгуби 0.9%. Фючърсите на щатския S&P 500 днес се понижават с 0.2%.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп вероятно още днес ще обяви нови мита върху китайски внос на стойност около 200 млрд. долара, е споделил високопоставен представител на неговата администрация пред Ройтерс.

Митата вероятно ще са в размер на 10%, според Wall Street Journal, или под 25-те процента, които от администрацията бяха обявили, че обмислят.

Според WSJ Пекин също така може да откаже да участва в предложените за по-късно през месеца търговски преговори със САЩ, ако администрацията на Тръмп въведе новите мита.

На валутните пазари доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо кошница от шест други основни валути, се повиши леко до 94.940 пункта, след като в края на миналата седмица падна до 94.359.

Еврото се задържа на ниво от 1.1628 спрямо долара, след като отстъпи от достигнатия в петък връх от 1.1721, който също така представлява и сериозна техническа съпротива. Доларът се разменяше срещу 111.98 йени, след като бе посрещнат от съпротива при нивото от 112.15/20.

На суровинните пазари златото се търгуваше на цена от 1 194.70 долара за тройунция, отдалечавайки се върха от 1 212.65 долара от миналата седмица.

Цените на петрола се понижиха, след като търговският спор между САЩ и Китай надделя над рисковете относно предлагането вследствие на предстоящите санкции срещу Иран. Брентът поевтиня с 4 цента до 78.06 долара за барел, докато цената на щатския лек суров петрол се понижи с 8 цента до 68.91 долара за барел.