Защо цените на акциите скачат, когато положението е ужасно
Миналата седмица щатският пазар на акции отчете най-добрата си седмица от десетилетия.
Това се случи на фона на новината, че 6.6 милиона работници са подали молби за помощи при безработица за първи път, с което техния брой за последните три седмица достигна 16.7 милиона. Това са едни от най-лошите икономически данни в историята на щатската икономика, пише Yahoo Finance.
Двете заглавия бяха противопоставени по време на предаването на Джим Креймър “Mad Money,” по CNBC, което.
Има обаче три неща, които напомнят, че тук има някаква логика.
Първо, индексът S&P 500 все още губи 18% от върха си на 19 февруари. Така че пазарът продължава да смята, че светът в много по-лоша форма, отпреди два месеца.
Второ, макар нещата да остават несигурни, те са много по-малко несигурни в сравнение с когато големи части от икономиката започнаха да затварят в борбата с коронавируса.
Как органи като Федералния резерв могат да помогнат и кога ще дойде помощта? Пазарите изглежда казват, че извънредните монетарни и фискални мерки са били навременни.
“Пазарите знаят, че без значение колко лоши са паричните потоци, винаги има помощ от Фед, която чака някъде там, ако има нужда”, казва съоснователят на DataTrek Research Ник Колас.
Трето, пазарът отразява посоката на очакванията. Не е нужно новините да са добри, за да повишават цените на акциите. Всъщност нещата може да се развиват страхотно, но ако очакваията са били още по-големи, тогава цените на акциите дори може да падат. Същата логика важи и при лошите новини: ако новините са лоши, но пазарите са очаквали да са още по-лоши, тогава можем да станем свидетели на повишение на цените.
Така че пазарът може би отразава очаквания, които не са толкова мрачни, колкото са били само преди няколко седмици. Може би свиването на икономиката няма да е толкова сериозно и продължително, колкото се е смятало преди това. Може би спадът в печалбите на компаниите няма да толкова ужасен и т.н.
Само, защото акциите поскъпват, това не означава, че няма да паднат пак.
Имайки предвид това, стана необичайно предизвикателно човек да знае какви очаквания вече са отразени в пазара, защото няма общо съгласие за това какво трябва да се очаква. Можете да обвините за това безпрецедентното количество несигурност, която донесе кризата около коронавируса, което пък накара прогнозиращите да действат насляпо в инвестиционното бъдеще.