S&P 500 записа най-добрата си седмица от 1974 г.
Акциите се търгуват разнопосочно в Азия днес, като основни пазари в региона са затворени на Разпети петък.
Основните китайски индекси отчитаха понижения в ранната търговия, като индексът Shanghai composite губи около 0.5%, а този на борсата в Шенжен отчита спад от 0.751%.
Японският Nikkei 225 изри ръста си от по-рано през деня и губи 0.4%, като книжата на FamilyMart се обезценяват с близо 5%. Индексът Topix се понижи с 0.8%.
Южнокорейският индекс Kospi пък нараства с 0.5%.
Пазарите в Австралия, Хонконг, Сингапур и Индия са затворени на днешния Разпети петък.
Изнесени днес данни показаха, че инфлацията при потребителските цени в Китай нараства през март. Индексът на потребителските цени нараства с 4.3% на годишна база. Въпреки това ръстът беше по-малък от прогнозите в проучване на Ройтерс сред анализатори.
Вчера щатският индекс S&P 500 нарасна с 1.5%, затваряйки на 2 789.82 пункта, докато Dow Jones Industrial Average добави 285.80 пункта, или 1.2%, приключвайки деня на 23 719.37 пункта. Технологичният Nasdaq Composite добави 0.8%, до 8 153.58 пункта.
За седмицата S&P 500 скочи с 12.1%. Това беше най-голямото му едноседмично повишение от 1974 г., когато индексът скочи с над 14% за седмица. Nasdaq пък отчете най-добрата си седмица от 2009 г., скачайки с 10.6%.
Dow Jones добави над 12% за последните четири сесии, което също беше една от най-добрите седмици в историята за индекса. Пазарите в САЩ днес са затворени заради Разпети петък.
Пазарът вчера получи сериозна подкрепа от обявените от Федералния резерв подробности около пакета от стимули на стойност 2.3 трлн. долара. Централната банка на САЩ обяви, че ще си сътрудничи с търговските банки по предлагането на четиригодишни заеми на компании с до 10 000 служители и ще изкупува директно облигации на отделните щати и по-големи окръзи и градове.
Междувременно историческото споразумение за ограничаване на производството между ОПЕК и нейните съюзници, наричани общо OPEC+, се натъкна на нова пречка, след като Мексико е отказала да приеме своя дял от ограниченията.
Другите членове на OPEC+, предвождана от Саудитска Арабия и Русия, се споразумяха по-рано вчера за ограничения, които ще извадят по 10 млн. барела петрол дневно от пазара на фона на резкия спад в търсенето на суровината заради пандемията от коронавирус.
След като обаче от Мексико са отказали да приемат своята част, срещата е приключила без окончателно споразумение. Преговорите се очаква да продължат днес, по информация на Bloomberg.
Доларовият индекс, който следи представянето на долара спрямо шест други основни валути, за последно беше на ниво от 99.604, след като отстъпи от нивото от 100.5, отчетено по-рано през седмицата.
Японската йена се търгуваше при 108.52 спрямо долара, след като отчете нива над 108.8 вчера. Австралийският долар се разменяше на ниво от 0.6322 спрямо долара, след като преди това падна до под 0.62.