Google разкри планове за услуга, която може да бъде определена като „дистанционна бавачка“ и която използва камери и сензори за движение, за да предупреждава родителите, когато детето им е в опасност.

В свой нов патент технологичната компания описва редица „устройства и методи за защита на деца, оставени без родителски надзор у дома“.

Умната домашна система използва множество сензори, за да разпознае, ако едно дете е било оставено само в продължение на повече от 10 минути, след което изпраща съобщение или имейл на родителите.

Системата също така използва сензори, за да изключва електрическите контакти, когато дете се приближи до тях, както и да заключва дигитално контролирани врати, за да попречи на детето да излиза от стаята, според патента.

Други фунции включват мигащи светлини и аудио предупреждения, като: „Дете без надзор“ в определена стая, “Вашето дете се приближава до електрически контакт“ и „Вашето дете е само от 10 минути.“

Услугата е проектирана като резервен вариант за редките случаи, в които децата остават сами при инцидент или спешен случай, казват от Google.

„Обикновено тези опасности се избягват, като децата не се оставят без надзор,” пише компанията в своя патент.

“Може обаче да има ситуации, в които децата остават без родителски надзор у дома поради обстоятелства, които са извън контрола на родителите. В такива ситуации родителят или човекът, който в момента се грижи за детето, може да не е имал възможност да обезопаси тези потенциално опасни елементи, като по този начин е изложил детето без надзор на риск.“

Системата, описана в патента, ще се възползва от бума при умните домашни устройства в последно време.

Те включват електрически контакти, които може да се контролират със смартфон, както и свързани с интернет входни звънци, камери и сензори за движение.

Всяка функция ще може да се контролира от умната тонколона на Google - Home, според Evening Standard.

Системата ще бъде проектирана така, че да осигури спокойствие на родителите, когато оставят детето си в друга стая или с неопитна бавачка.

От Google казват, че не е гарантирано, че технологията ще стигне до пазара.

“Имаме патенти за най-различни идеи – някои от тях се развиват до истиски продукти или услуги, а други не,“ е заявил говорител на компанията.