Хиляди автори искат възнаграждения от собствениците на AI чатботове
Повече от 8 000 писатели подписаха писмо с искане към лидерите на технологичните компании да не използват работата им за обучение на AI системи без разрешение или възнаграждение.
В писмото, подписано от много известни автори, сред които Джеймс Патерсън, Маргарет Атууд и Джонатан Франзен, се казва, че системите за изкуствен интелект „имитират и възпроизвеждат нашия език, истории, стил и идеи“. То е публикувано от Author’s Guild (Гилдията на авторите), професионална организация за писатели, съобщава The Wall Street Journal.
„Милиони защитени с авторски права книги, статии, есета и поезия осигуряват безплатна „храна“ за AI системи. Вие харчите милиарди долари за разработване на AI технология. Съвсем справедливо е да ни компенсирате за използването на нашите произведения, без които AI би бил банален и изключително ограничен“, се казва още в писмото, адресирано до изпълнителните директори на Meta, Alphabet, Microsoft, OpenAI, IBM, Stability AI и други технологични компании, които управляват AI модели и чатботове като Bard, ChatGPT и Llama.
Продукти с изкуствен интелект като ChatGPT на OpenAI и Bard на Google се обучават отчасти върху огромни набори от текст в интернет, но често не е известно дали и до каква степен компаниите са осигурили разрешение да използват тези. Някои технологични компании казват, че извличането на информация от мрежата е честна употреба.
В писмото на Гилдията на авторите се казва, че много от книгите, използвани за обучение на AI системи, са били изтеглени от „прословутите уебсайтове за пиратство“.
Meta, Alphabet, Stability, IBM и Microsoft не са отговорили на искане за коментар от WSJ.
OpenAI каза в изявление, че ChatGPT се обучава на „лицензирано съдържание, публично достъпно съдържание и съдържание, създадено от хора, обучаващи AI, или потребители“, добавяйки, че компанията зачита правата на авторите.
По-рано този месец няколко американски автори заведоха дело срещу Meta, твърдейки, че нейният модел с изкуствен интелект е бил обучен отчасти върху съдържание от уебсайт на „библиотека в сянка“, който незаконно разпространява произведения със защитени с авторски права. Групата заведе подобно дело срещу OpenAI.
Гилдията на авторите съобщава още, че доходите на писателите са намалели с 40% през последното десетилетие. Средният доход за писатели на пълен работен ден през 2022 г. е бил 22 330 долара, според проучване, проведено от организацията. В писмото се казва, че изкуственият интелект допълнително застрашава професията, като насища пазара с генерирано от AI съдържание.
Мая Шанбаг, президент на Гилдията на авторите, казва: „Нашата работа не може да бъде използвана без съгласие, уважение и заплащане. И трите са задължителни.”
Изкуственият интелект е изправен пред все по-голям контрол, тъй като популярността на чатботовете нараства и използването на технологията става все по-широко разпространено.
Топ технологични ръководители и изследователи, включително главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, призоваха за пауза в използването на някои нови AI инструменти, за да се определят стандарти за безопасност и да се разберат по-добре и смекчат рисковете, свързани с AI.
Федералната търговска комисия на САЩ също разследва дали ChatGPT на OpenAI е навредил на хората чрез споделяне на невярна информация за тях, отбелязвайки ескалация на ролята на правителството в контрола на технологията.