Екип от Гватемала използва технологията за 3D печат, за да създаде къща, устойчива на земетресения.

Изработените с принтера стени с органична форма са комбинирани с по-традиционни техники от региона, като например покрив от палмови листа, разказва Euronews.

За построяването на къщата с площ 49 кв. м COBOD International – доставчик на 3D принтери, си партнира с датската архитектурна компания 3DCP Group, която се занимава с отпечатването заедно с Progreso, компания за цимент.

Къщата е построена само за 26 часа печат в продължение на седем дни.

Архитектурата се основава на органични форми, които "в противен случай биха били изключително скъпи, дори неосъществими за изпълнение с бетонни блокове - преобладаващият строителен материал в региона", се казва в изявление на COBOD.

COBOD International

Тъй като 3D принтирането позволява по-голяма творческа свобода, архитектите са решили да отдадат почит на Гватемала в своя проект.

"Ако погледнете чертежа на плана на интериора, стените са разположени така, че да наподобяват лапата на ягуара, който присъства в района", казва Микел Брих, главен изпълнителен директор на 3DCP Group, пред Euronews.

Покривът, направен от палмови листа, напомня на палапи - жилища със сламени покриви, които се срещат в цяла Централна Америка: те са евтини, осигуряват топлинен комфорт и са подходящи за сеизмични райони, тъй като са направени от гъвкав и лек материал.

"За да сме сигурни, че конструкцията може да издържи на потенциалните сеизмични натоварвания, изчислихме необходимата здравина на сградата. Тя е проектирана така, че да може да издържи на земетресение с магнитуд 9,0", казва Брих. "Това е направено, като са спазени местните норми и глобалните насоки за изчисленията. Направихме и последващи симулации на сградата, за да имаме възможно най-висока сигурност на проекта", допълни той.


3DCP Group

Проектът обаче е съпътстван от предизвикателства.

"Топлината до 40 градуса и пряката слънчева светлина са естествен враг на 3D мастилото, тъй като то е склонно към напукване при такива условия. За да се преборим с това, избрахме да печатаме през нощта", каза Брих, добавяйки, че проливният дъжд също е представлявал трудност.

През последните години се наблюдава голям ентусиазъм по отношение на 3D принтираните сгради, тъй като технологията се появи за първи път през 2000 г.

Компанията COBOD проектира и първата в Европа 3D-отпечатана сграда, която се намира в Копенхаген, Дания. Компанията стои и зад 3D-принтирано училище, построено в Украйна на фона на разрушенията от продължаващата война.

Повече от 400 водещи компании ще подпомогнат възстановяването на УкрайнаГодина след началото на войната средствата, нужни за вдигане на икономиката на страната, възлизаха на 411 млрд. долара

Нарастващият интерес към тази технология отчасти се дължи на факта, че строителният сектор се отбелязва като основен емитент на парникови газове.

Изследователите смятат, че строителната индустрия е отговорна за 40% от потреблението на материални ресурси в света и за 38% от емисиите на парникови газове.

По-специално, бетонът е отговорен за 8% от световните емисии на въглероден диоксид поради енергоемкия процес, необходим за производството му. Триизмерното принтиране може да намали наполовина екологичния отпечатък най-вече чрез по-малко отпадъци.

Освен това се смята, че технологията на 3D-принтирането е по-малко взискателна към работниците.