Дългоочакваната контраофанзива на Украйна може да започна бавно, но страната вече планира бъдещето си след войната и се обръща за помощ към частни инвеститори. И я получава.

CNN съобщава, че повече от 400 глобални компании са обещали подкрепа за възстановяването на разкъсаната от войната икономика. Това се случва по време на Конференцията за възстановяване на Украйна в Лондон, а Citi, Sanofi и Philips са сред компаниите, подписали Украинския бизнес договор, с което поемат ангажимент да увеличат инвестициите си в страната.

Правителството на Обединеното кралство също е представило пакет от мерки за подкрепа на Украйна, включващ нови гаранции в размер на 3 млрд. долара за разблокиране на заеми от Световната банка и двустранна помощ в размер на 305 млн. долара.

Възстановяването на Турция като решение на „парадокса на бетона“Обичайният бетон е един от най-големите източници на вредни емисии, но каолиновата глина дава възможност това да се промени


По време на конференцията държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен е заявил, че Съединените щати ще изпратят също допълнителна финансова помощ в размер на 1,3 млрд. долара, за да може страната да "ремонтира енергийната си мрежа" и да модернизира друга критична инфраструктура.

Украйна е изправена пред огромно предизвикателство, свързано с набирането на средства, с което правителствата и финансовите институции за развитие няма как да се справят без помощта на частни инвеститори. През март Световната банка изчислива, че разходите за възстановяване на страната една година след началото на войната възлизат на 411 млрд. долара - огромна сума, която ще се увеличава с напредването на конфликта.

За да посрещне тази нужда, украинският президент Володимир Зеленски се е обърнал към BlackRock и JPMorgan с молба да консултират Фонда за развитие на Украйна - инструмент, който има за цел да мобилизира капитал от частни и публични инвеститори за възстановяване на украинската икономика.

Ще промени ли войната в Украйна плановете на Китай за Тайван?Размиващият се конфликт в Европа може да засили усилията за развитие на военния потенциал в Азиатско-тихоокеанския регион


Според Стефан Вайлер, ръководител за дълговите капиталови пазари на JPMorgan за Централна и Източна Европа, Близкия изток и Африка, частните инвеститори виждат "огромна възможност" да инвестират в следвоенното бъдеще на Украйна.

Вайлер, който е пътувал до Киев през февруари, заявява пред CNN, че е впечатлен от това колко "далновидно" е правителството в подготовката си за следвоенния период.

Фондът за развитие на Украйна все още е в етап на планиране и не се очаква да стартира преди края на конфликта, но ангажимента за подкрепа, изразен по време на конференцията в Лондон, е важна стъпка в тази посока.

Това е възможност за "популяризиране" на идеята за фонда и неговата мисия, която е да "привлече възможно най-много капитал от частния сектор във възстановяването на Украйна", обяснява и Брандън Хол, съуправител на консултантския отдел за финансови пазари на BlackRock.

Ким Чен Ун изрази желанието си да бъде ръка за ръка с Путин В поздравително послание до руския президент, той заяви, че иска да работи за


Привличане на частни инвестиции

Фондът за развитие на Украйна има за цел да набере т.нар. концесионен капитал от правителствата и банките за развитие и след това да го използва за привличане на частни инвестиции. Концесионният капитал се предоставя при по-благоприятни условия и може да включва дълг, емитиран при лихвени проценти, по-ниски от пазарните, или капитал от инвеститори, които искат по-ниска възвръщаемост.

Украинското правителство е определило пет отрасъла, към които ще бъдат насочени първоначалните инвестиции от фонда: инфраструктура, енергетика, производство, селско стопанство и информационни технологии.

"Ще можем да предложим интересни проекти, в които да инвестираме. Искаме да дойдат глобални партньори, които могат да ни предоставят големи инвестиции", казва Зеленски в изявление за фонда миналия месец, а в речта си в Лондон добавя: "На тази конференция трябва да преминем от визия към споразумения и от споразумения към реални проекти."

История на успеха: Как Хърватия изкова пътя си към еврозонатаПриемането на еврото е логичната стъпка за малките икономики, заяви зам.-управителят на Хърватската национална банка


Друга добра новина за Украйна е представената от министър-председателя на Обединеното кралство Риши Сунак рамка за "застраховане на военни рискове", подкрепена от страните от Г-7, която ще помогне за ограничаване на потенциалните загуби, пред които са изправени частните инвеститори в страната.

"Това е огромна крачка напред към подпомагане на застрахователите да застраховат инвестиции в Украйна, премахвайки една от най-големите пречки и давайки на инвеститорите увереността, от която се нуждаят, за да действат", категоричен е Сунак.

И това не е всичко. Във вторник ЕК представи предложение за пакет от мерки в подкрепа на Украйна в размер до 50 млрд. евро. Механизмът ще бъде финансиран с безвъзмездни средства от бюджета на ЕС, заеми, набрани на капиталовите пазари, и постъпления от замразени руски активи, по думите на нейния председател Урсула фон дер Лайен.

През април ЕС изчисли, че в страните от Г-7 са замразени активи на стойност около 300 млрд. долара, принадлежащи на руската централна банка. Сега Комисията ще направи предложение за използването на тези активи в помощ на украинската икономика.

Междувременно Организацията на обединените нации планира да мобилизира 300 млн. долара за Фонд за възстановяване на общността, който трябва да подпомогне възстановяването на жилищния фонд и критичната инфраструктура и да подкрепи местния бизнес в Украйна.