Какъв беше имотният пазар през 2012 г. и какво да очакваме от него през следващата 2013 г.? Потърсихме експертното мнение на оперативния директор на BULGARIAN PROPERTIES Полина Стойкова.

Имотният пазар през изминалите 2 години

През първата половина на 2011 г. имотният пазар в България направи опит да премине във фаза на възстановяване, повлияно от започващия по това време икономически растеж и перспективите за излизане на икономиката от кризата.

Тези първи опити обаче бяха помрачени от задълбочаването на дълговата криза в Европа и съпътстващите негативни икономически тенденции, които се засилиха през втората половина на 2011 г. В резултат на това, имотният пазар се върна в кризисен режим, довел до тенденция на свиване на обема на сключените сделки до средата на 2012 година.

Новото през 2012 г.

През втората половина на 2012 г. станахме свидетели на повече позитивизъм, затихване в спада на цените на имотите и повече сключени сделки с ваканционни имоти, основно в морските ни курорти.

Позитивизмът през 2012 г. имаше коренно различен характер от този в началото на 2011 г. За разлика от 2011 г., когато положителните тенденции бяха в резултат на засилваща се икономическа активност и по-добри перспективи пред местните купувачи, през 2012 г. развитието на имотния пазар в положителна посока се диктува най-вече от нарастващия чуждестранен интерес и покупки на имоти от руски купувачи.

Макар да изпращаме една противоречива и като цяло трудна година, през 2012 г. имотният пазар отбеляза следните положителни промени, които са изключително важни и ще подпомагат развитието на пазара през следващите години:

• Обща стабилизация на цените и започващо възстановяване на пазара от кризата.
• Нараснало чуждестранно търсене, което се случва за първи път в толкова осезаеми размери от началото на кризата и в резултат на което са налице:
- Увеличение на продажбите на морски ваканционни апартаменти;
- Нарастване на интереса към селски имоти;
- Започваща стабилизация на цените в зимните курорти.

За разлика от ваканционния сегмент, пазарът на имоти в големите градове, който е движен основно от български купувачи, изостана от оптимистичните тенденции при ваканционните имоти.

За градските имоти изминаващата година донесе стабилизирани цени и добро предлагане, но за съжаление, това не успя да надделее над притесненията на купувачите за сигурността на работните им места и доходите им.

Съответно, сделките с градски имоти останаха под натиска на кризисните настроения и забавения икономически растеж, който през цялата 2012 г. не успя да надхвърли 1%.

Прогноза за 2013 г.

При градските имоти търсенето ще продължи да бъде доминирано от български купувачи и ще зависи от възстановяването на икономиката, нивата на безработица, доходите на домакинствата и достъпа до банково кредитиране.

За съжаление, икономическите прогнози за 2013 г. са за сходни макроикономически показатели като тези през 2012 г. и не можем да очакваме да настъпи съществено изменение в тенденциите на имотния пазар през следващата година.

Все пак, важно е, че спадовете в цените вече отшумяват и при непроменена икономическа среда през 2013 г. цените ще се задържат на нивата от 2012 г.

През последните месеци набира сила един фактор с подчертано индивидуален характер, който връща много от купвуачите (особено купувачите на първо жилище) на пазара, а именно – желанието и готовността им най-сетне да предприемат крачка към закупуване на дом – решение, което са отлагали вече повече от 4 години и което не може да бъде отлагано прекалено дълго, тъй като животът си тече и въпреки кризата, всеки продължава напред.

Този стремеж към по-добър стандарт на живот и успех в начинанията, в комбинация с добрите цени, които пазарът предлага, ще активира в определена степен пазарите в най-големите градове на страната през 2013 г.

Що се отнася до ваканционните имоти, интересът от страна на руски купувачи ще се запази и ще продължи да нараства и през 2013 г., което ще внася пазарен оптимизъм.

Този оптимизъм постепенно ще прелива и в други пазарни сегменти, които неминуемо ще усетят положително влияние от увеличения чуждестранен интерес и вливането на свеж паричен ресурс.

Може да се каже, че 2013 година за ваканционните имоти ще бъде отново година на руските купувачи. Това са вече много добре информирани купувачи с голямо желание да придобият втори дом в България, но не на всяка цена и задължително след обстойно проучване на пазара.

Водещо за пазарната реализация на даден имот ще продължава да бъде адекватното ценообразуване спрямо параметрите на имота, а купувачите ще продължават да търсят качествени, бюджетноориентирани имоти и през 2013 г.