Американците го наричат Голямата ябълка. Ню Йорк е Щатите в миниатюра. Всичко, което се е докоснало да тази страна- всяка култура, религия, кухня, социален проблем, предмет на разкоша или модата, всяка жизнена позиция, може да се открие там. И икономическата криза с нищо не помрачи многоцветния блясък на града.

Сега, когато много богати американци губят заради кризата и финансовите неуредици, расте броят на чужденците, които търсят и намират своето място в неприлично скъпите американски анклави като Манхатън.

Чужденците в момента държат около 15% от пазара, като най-многобройна е групата на руските богаташи. Увеличават се тези, които купуват апартаменти не само за собствения си бизнес или развлечение, но и пряко с цел инвестиция.

Отслабването на долара спрямо еврото и лирата, както и колапса на щатския имотен пазар, отвориха врата за европейските и останали чуждестранни купувачи.

Сред купувачите се появи и категорията чуждестранни студенти, за които наемите от 2 400 до 3 900 долара за месец са сравними с изплащането на месечни вноски по ипотеки със същата продължителност.

Друга група купувачи се насочва към престижни и заснемани в не един филм сгради като The Plaza , Mark Hotel, Tramp Soho Hotel , 75 Wall St., където независимо от трудностите на пазара едностаен апартамент струва най-малко 1.2 млн. долара.

Трети проявяват интерес към новите високи сгради като Class Luxury & 5-Stars, които независимо от кризата, продължават да никнат из града.

Според брокери, чужденците са склонни да купуват и повече от едно жилище, което подкрепи пазара, усетил спад от 7-12%.

Така че кризата не промени факта, че Ню Йорк остава най-привлекателния град в света за покупка на жилище.

За тези, които могат да си го позволят, инвестицията е безценна не само като доходност, но и като възможност за приобщаване към необикновения град на всички култури, световни богатства и власт.