Това е краят на една епоха! Не само за Франция, която още през изминалата година се запозна с "мекото приземяване" на цените на недвижимите си имоти, пише френското електронно издание LeFigaro.fr.

2007 година най-вероятно ще остане в историята като годината на голям икономически подем при цените на имотите в цяла Европа, сочи проучване на института RICS, относно жилищата на континента.

След многото години на покачване на цените, при това с двуцифрени стойности, застоят е налице, пише още френското издание. Ръстът на цените не надминава 5% в по-голямата част от Стария Континент: 3% в Испания, 4% в Италия и Холандия.

Изключение прави Ирландия, където цените се понижават решително (7%). Това намаление може да окаже влияние на цените в цяла Европа, където ирландците са инвестирали солидни средства през последните няколко години, сочат още данните.

Разбира се, Старият Континент се опитва да "освежи" ограничаването на кредитите, но не само това. Благодарение на постоянния напредък в цените, прищявките на купувачите са леко "пресъхнали", пише френското издание.

Със скока в цените от 28%, в сравнение с 33% през 2006 година, Полша се неражда сред челните позиции в класацията за най-голямо повишение при цени на жилища през 2007 година.

За 4 години цената на квадратния метър е била увеличена 2.3 пъти. Но забавянето в цените там е осезаемо през есента на миналата година: все повече нови жилища остават непродадени.

В Обединеното Кралство цените са се покачили с 8%, до 40% в някои квартали на Лондон.

През 2008 година обаче може да настъпи голям обрат, сочат данните, цитирани от LeFigaro.fr.

В Германия - държава, която никога не е познавала "имотния бум", цените на старите жилища са се понижили с 5 до 8%. Броят на разрешителните за строеж са отбелязали ръст от 40%.

Сред страните, които избягват мрачните настроения, касаещи имотния пазар, се нарежда Египет, където строителството на жилищата е в пълен подем, засилено от перспективите за приемане на еврото, пише още френското издание.