Покупката на жилище в строеж все още остава непопулярна сред купувачите и малко са тези, които се осмеляват да влагат пари в имот, за който няма сигурност дали ще бъде завършен, единодушни са повечето брокери от София.

Пазарът на недостроени апартаменти все още е рисков, имайки предвид какво стана в последните години, каза Татяна Емилова, брокер в Colliers. Немалко хора инвестираха „на зелено" и не получиха обещаните имоти. С настъпването кризата много предприемачи изпаднаха в затруднено положение и немалко затворени комплекси и започнати кооперации останаха незавършени. От друга страна, има известен риск след време да няма предлагане на жилища в строеж и това ще стане след година-две, добави тя.

В момента се търсят главно апартаменти или с разрешение за ползване или малко преди издаването му, каза още Емилова. За нови или пред завършване имоти най-много сделки се сключват за жилища с една спалня до 50 000 евро и с две в ценовия диапазон от 70 000 до 90 000 евро в зависимост от района.

Търсенето е главно от хора имащи нужда от жилище и финансова възможност да вземат кредит за покупката му. Покупките с цел инвестиция все още са малко и са главно за имоти в по-престижни зони, добави брокерката от Colliers.

Според нея в момента не е удачно да се влагат пари от ипотечен кредит за покупка на жилище с цел препродажба след време. По-добре е това да се прави със свободни пари. Емилова очаква до края на годината стабилизация на цените на жилищата в София.

През последните около 2 години наистина спадна интересът към недовършените жилища, а от друга страна все по-малко са започнатите строежи, каза Диана Антонова, брокер в агенция „Явлена". От началото на годината издадените разрешителни за строеж на жилища в столицата са около 550, във времената на бума преди 2-3 години за същия период са били 6-7 пъти повече.

След време ще се появи дефицит на недовършени и нови жилища. Измамно е усещането, че предлагането в момента голямо. Няма много оферти за стойностни апартаменти, уточни тя.

Напоследък има отделни купувачи на жилища, които търсят имот на по-ранен етап от строителството, за да могат да платят от една страна по-ниска цена, а от друга, че след време лихвите по кредитите ще са по-ниски, каза още Антонова. Тези хора купуват за живеене и не търсят само малки жилища. Младите семейства предпочитат малко по-големи.

Някои сега живеят в малък дом и купуват недостроен апартамент с перспектива след десетина години да се преместят в него. Отдавна вече не се влагат пари в недостроени жилища с цел препродажба. Младите хора със стабилни професии по-лесно поемат риск да инвестират в жилище, което не е пред завършване. По-възрастните предпочитат да го видят почти готово и да премерят помещенията и да си направят сметка колко пари ще са им нужни за довършването и обзавеждането, каза още брокерката от „Явлена".

Според Антонова в по-престижните райони жилища преди завършване на грубия строеж вървят на цени около 700 евро за квадрат, което е много изгодно.

Пазарът на жилища в строеж е почти затихнал, е мнението на управителя на столичната агенция за недвижими имоти „Аристо" Тихомир Цаков. Интересът на хората е към завършени апартаменти или такива, които са пред получаване на разрешение за ползване. От друга страна на пазара няма голямо предлагане на ново строителство. В новоизградените кооперации са останали по 2-3 апартамента.

Има риск предлагането на нови жилища да се срине. В момента на пазара са останали имоти, които никой не е искал да купи преди време заради архитектурен проблем или ниско качество. Търсенето е главно в южните квартали на София, където има повече строителство, като интересът е най-голям за малките жилища, уточни той.

В момента се повтаря ситуацията на пазара подобна на тази от периодите - 1991-1992 г., 1997-1998 г., 2001-2002 г., добави Цаков. Тогава инвестициите се свиха, а след година-две на пазара нямаше реално предлагане. След време може недостигът в предлагането на нови жилища да бъде компенсиран от вторичния пазар, когато ще започнат да се оферират имотите, купени с инвестиционна цел преди 2-3 години. Не бива да забравяме, че част от тези имоти сега са изтеглени от пазара заради ниските цени, каза още брокерът.

През последното тримесечие на миналата година на практика не е бил започнат нито един нов по-значителен проект за изграждане на жилища в София. Още по-ограничено остава предлагането на висококачествени жилища, като тези, които все пак се развиват, са проекти, за които е било осигурено финансиране преди кризата, но са били забавени поради административни пречки. Много жилищни проекти бяха замразени поради недостиг на финансиране или поради ограничено търсене.

Източник: в. Монитор