Близо 67% от хората между 16 и 29 години в Европа живеят при родителите си или в жилища на роднини, сочат данни на Евростат.

Но за някои това не е въпрос на избор.

Софи е една от общо 350 000 млади хора в Ирландия на възраст между 20 и 35 години, които все още живеят с родителите си.

По професия тя е маркетинг мениджър, но споделя пред Euronews, че на този етап няма възможност за жилище.

"Толкова е разочароващо, имам магистърска степен, добра заплата и като много мои приятели спестявам, за да си купя жилище. Но трябваше да се върна при мама и татко, защото ми беше трудно да спестявам пари, камо ли да плащам наем. Дори сега ще ми отнеме цяла вечност да спестя депозит", споделя тя.

Преди две години лихвените проценти, особено тези, определяни от Европейската централна банка, все още бяха рекордно ниски.

"Но сега сме свидетели на ситуации, в които тримесечие след тримесечие ЕЦБ увеличава лихвените си проценти с поне половин базов пункт", коментира пред Euronews Киаран Линч, бивш депутат в ирландския парламент.

При средните цени на жилищата в Ирландия, които са с 94% по-високи от тези в други страни от ЕС, положението на Софи не е изненадващо.

За да получат ипотечен кредит в Ирландия, купувачите на първо жилище имат право на заем в размер на четири пъти от брутния си годишен доход. Бъдещата ипотека също така е ограничена до 90% от стойността на имота.

Въпреки това цените на жилищата в страната са се повишили с 537 % от 1988 г. насам и не съответстват на днешните доходи.

По данни на гиганта в областта на наемане на персонал Morgan McKinley, специалистите в Ирландия получават средна заплата от 45 000 евро. Въпреки това Централната статистическа служба на Ирландия (CSO) наскоро разкри, че средната цена на ирландските жилища в момента е рекордно висока - 359 000 евро.

Така че за купувачи с единствен доход и заплата от 45 000 евро максималната сума, която могат да заемат, е 180 000 евро, което е малко повече от половината от средната цена на жилището.

Докато цените на жилищата и наемите се увеличават в целия европейски блок, в някои страни от ЕС цените на имотите са спаднали през последните години.

Италия например преживя бум до финансовия срив през 2008 г., след което цената на имотите постоянно спадаше. По данни на Евростат през 2022 г. цените са били с 8% по-ниски в сравнение с 2010 г.

Макар че наемите в Италия са се увеличили, разликите са незначителни в сравнение с Естония, Литва или Ирландия, където средният месечен наем през декември 2022 г. възлиза на 1733 евро, което е със 126% повече от стойностите, наблюдавани през 2011 г.

Ако цените на жилищата в Италия са по-привлекателни за потенциалните купувачи, това води ли до по-високи нива на собственост върху имоти сред младите италианци?

Точно обратното, по-голям процент от младите живеят у дома с родителите си в Италия, като те дори са повече, отколкото в Ирландия.

Какви са причините за тази тенденция в двете страни?

Макар че средната брутна заплата в Ирландия е значително по-висока от тази в Италия, наличните жилища на Изумрудения остров също са малко.

"През 2010 г. в Daft (най-големият ирландски сайт за недвижими имоти) бяха обявени 24 000 имота за отдаване под наем за всеки един ден от годината, сравнете това с последните данни, когато имахме само 700 имота в цялата страна", казва Марк Роуз, управляващ директор на Rose Properties.

"Така че сега разполагаме с приблизително 3% от наличните през 2010 г. Необходимо е хиляди имоти за отдаване под наем да бъдат показани на пазара днес, утре или възможно най-скоро. Те са спешно, спешно необходими", добави Роуз.

Ограничената наличност на имоти увеличава търсенето и поставя под сериозно напрежение наемите и потенциалните купувачи.

"Пазарът на наеми в Ирландия е напълно нефункционален. Преди две седмици обявихме една къща за отдаване под наем в 12:55 ч. и до 13:20 ч. имахме 90 запитвания. Имаме нужда от хиляди апартаменти в градовете, за да отговорим на търсенето. Ирландия обаче е жертва на собствения си успех. Много хора искат да дойдат, да живеят и работят в тази страна и са привлечени от начина на живот, но населението също расте и не можем да се справим", казва Рой Денехи, управляващ директор на Dennehy Auctioneers пред Euronews.

Според изчисленията на Централната статистическа служба в периода април 2021 г. - април 2022 г. населението на Ирландия се е увеличило с 88 800 души, което е най-голямото 12-месечно увеличение на населението от 2008 г. насам.

Испания помага на младите да излязат от родителското гнездо с отнети домовеСамо 16% от младите хора в Испания живеят самостоятелно, в сравнение със средно 32% в Европа

Това до голяма степен се дължи на 445-процентния скок на миграцията, а според Денехи преките чуждестранни инвестиции са част от тази тенденция. "90% от запитванията, които получавам в момента за ново жилищно строителство в град Каригалин, Корк, са от чужденци и 90% от тях отново са от страни извън ЕС. Професионалистите, които идват тук, имат добри работни места, добре платени са и обичат тази страна", допълва той.

Не така смята бившият депутат Киаран Линч, който през октомври 2012 г. председателстваше Комисията по финанси, публични разходи и реформи.

"Преките чуждестранни инвестиции са много, много важна част от ирландския икономически модел. И създаването на работни места се превърна в проблем, защото не че няма работни места, а няма къщи за служителите, когато те получат тези места.", обяснява той.

"Имотите в Италия може и да са по-евтини, но проблемът е в стагниращия пазар на труда в страната", казва Миммо Паризи, професор по социология от университета в Мисисипи, който е старши съветник за развитието на науката за данните в Европа.

"В Италия всеки търси мечтаната работа, а професионалистите не се местят много, веднъж намерили позиция, те остават, често за цял живот. В резултат на това има по-малко свободни работни места и за младите хора е трудно да навлязат на пазара на труда", заявява Паризи заяви пред Euronews.

Високата безработица сред младите хора е основен фактор. По данни на италианския национален статистически институт ISTAT през януари 2023 г. равнището на безработица сред младежите (на възраст 15-24 години) е било 22,9%, което е с почти осем пункта по-високо от средното за ЕС равнище от 15,1%.

В резултат на това младите италианци са по-малко финансово независими.

"Като добавим към това и съмнителните трудови договори, бавния ръст на заплатите и ниските възнаграждения, е лесно да разберем защо младите италианци са се застояли у дома въпреки спадащите цени на жилищата. Освен това е трудно за завършилите висше образование да си осигурят подходящ краткосрочен професионален опит, когато пазарът на труда работи в полза на застаряващата работна сила", обяснява Паризи.

Пасторални градчета търсят нови жители и плащат, за да се преместите тамПрограмите за насърчаване на чужденци чрез субсидии не са новост, особено за райони със застаряващо население

Според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) Италия е единствената европейска държава, в която заплатите са намалели между 1990 и 2020 г. Всички останали държави членки са отбелязали ръст, като лидер е Литва с увеличение от 276,3%.

"Много студенти остават в университета малко по-дълго, когато се впускат в лов за мечтаната работа, която е трудно да се намери. Това принуждава младите хора да разчитат повече на родителите си, докато това се случи", допълва Паризи.

Банките поставят още едно препятствие пред младите италианци.

Никоя италианска банка няма да одобри ипотечен кредит без постоянен трудов договор, което още повече усложнява мисията на младите хора да живеят в собствено жилище, обобщава Euronews.