Енергийната ефективност е ключов елемент от дома на бъдещето.

Жилищата ни стават все по-умни, но в същото време и по-зелени.

Все повече хора се интересуват от повишаването на комфорта на своите жилища, но и от тяхната енергийна ефективност.

Това стана ясно в рамките на панела "Зелен дом", който беше част от второто издание на форума Домът на бъдещето, организиран от Profit.bg.

Участие в него взеха инж. Наталия Петрова, мениджър бизнес развитие в Направление Системи за домашна автоматизация в Schneider Electric, Петър Петров, съосновател и управител на студио Indorio, както и Иван Иванов, мениджър бизнес развитие в Home of Wool.

Според инж. Наталия Петрова от Schneider Electric енергийната ефективност се постига по три основни начина - ограничаване на излишното потребление на енергия, максимално използване на естествените условия на средата, в която се намира жилището, и управление на източниците на отопление и охлаждане.

"Дигитализацията и зелената идея са пряко свързани и това е първата стъпка, която човек трябва да направи при трансформацията към енергийно ефективно потребление. За да знае къде отиват разходите му, той трябва да има видимост.

Дигитализацията помага за събирането на информацията и данните от отделните системи, за да можем да ги визуализираме. Така може да се види къде има преразход на енергия, кога и колко харчим и т.н.", обясни тя.

По думите ѝ, колкото по-отворени са системите, на база на които се изгражда домашната автоматизация, толкова повече са възможностите за събиране на данни.

"Случвало ни се е наши клиенти в последния момент да искат в дома им да бъде инсталирана смарт инсталация или да се правят други важни промени, но винаги е по-добре това да става на един много по-ранен етап.

Когато се залагат системи за отопление, за осветление, за поливане на градината и т. н., това е добре да стане още при проектирането на самата сграда или преди изграждането на електрическите инсталации в апартаментите", заяви Петър Петров от Indorio.

В Бургас: Наемите по-високи от вноската по ипотекатаВ момента е по-рентабилно да се вземе ипотечен кредит за покупка на жилище и той да се изплаща, отколкото да се търси квартира под наем

Той каза още, че ориентацията към "зеления дом" може да стане още преди да сме избрали такъв. Още при огледа на парцела може да се вземат предвид различни критерии, като слънцегреене, озеленяване и др.

"Винаги е по-добре клиентите да получават съвети от професионалист. Защото, в крайна сметка, всичко опира до пари и клиентът трябва да знае какво получава и колко е в състояние да инвестира. Инвестицията в "зелен" и "умен" дом е дългосрочна и се възвръща за 5-10 години, в завимост от потреблението. Освен това тя вдига и цената на имота при последваща продажба", каза още Петров.

В панела "Зелен дом" стана дума и за използването на естествени материали в жилището, тъй като те имат редица предимства пред синтетиката.

"Home of Wool съществува от 8 години, а в началото тръгнахме от една лична кауза - да решим респираторен здравословен проблем. Така стигнахме до значението на естествените материали в дома. Оказа се, че някои от тях не могат да се намерят като готов продукт на пазара.

Меката мебел, и особено матраците, се правят основно от синтетични материали, които са третирани със силни химически препарати. А традиционните материали, използвани от векове, като въ́лната и памука, всъщност са забравени. Така направихме един матрак за лично ползване, откъдето впоследствие тръгна целият бизнес", разказа Иван Иванов, мениджър бизнес развитие в Home of Wool.

Той обясни, че синтетиката в домовете ни заема огромен процент от ежедневието и оказва сериозен ефект върху здравето. Според Иван Иванов, присъствието на въ́лната в интериора, като естествен материал, има редица предимства.

Близо една четвърт от отоплението в ЕС идва от възобновяеми източнициПрез 2020 г. възобновяемата енергия представлява 23% от общата енергия, използвана за отопление и охлаждане в ЕС

Участниците в панела коментираха и бъдещето на зеления дом.

"Важно е да се знае, че спестяването на енергия е пропорционално на системите, които са интегрирани в дома. Ако говорим само за осветление, спестяванията може да достигнат до около 15%. Ако се включат отоплението и останалите системи, може да се стигне и до около 50% по-ниски разходи за енергия", каза още инж. Петрова.

"Реално колкото повече системи има включени в автоматизацията, толкова по-големи са спестяванията в дългосрочен план и инвестицията се оправдава по-бързо", коментира инж. Наталия Петрова от Schneider Electric.

"Всички гледаме научно-фантастични филми и някои от детайлите в тях вече са реалност", коментира Петър Петров от Indorio. Той обясни, че услугите, предлагани от интериорните дизайнери, имат за цел да спестят време и усилия на потребителите и затова се използват все по-често.

Според Иван Иванов от Home of Wool модерният дизайн и дигитализацията не пречат на това да си припомним някои от старите традиции и да ги използваме, когато те имат своите предимства.

"Трябва да се интересуваме от всички алтернативи при обзавеждането така, както започнахме да се интересуваме от храната, която консумираме и нейните съставки. Най-основните и простички материали могат да ни донесат страхотен комфорт", заяви той.

Вижте какво още коментираха участниците в панела "Зелен дом" във видеоматериала:


Събитието Домът на бъдещето 2022 се проведе със съдействието на Хьорман България и Schneider Electric.