Явно никой не се вслушва в мантрата на китайския президент Си Дзинпин, че жилищата са, за да се живее в тях, тъй като десетки милиони апартаменти и къщи в цялата страна са празни.

Проучване, което ще бъде публикувано скоро, разкрива, че близо 22% от градските жилища в Китай стоят празни, казва професот Ган Ли, автор на проучването, което обхваща цялата страна. Това означава над 50 млн. празни домове, казва той.

Кошмарът на политиците би бил, ако собствениците на празни жилища се втурнат да продават и на имотния пазар започнат да се появяват пукнатини, което ще се отрази на цените.

Най-новите налични данни от проучване през 2017 г. също така предполагат, че опитите на Пекин да ограничи спекулативната търговия с имоти, която е считана от държавните ръководители за заплаха за финансовата и социалната стабилност, не дават резултат, пише Bloomberg.

“Няма друга страна с толкова високо ниво на незаетите жилища,” казва Ган от Югозападния университет по финанси и икономика. “Ако на имотния пазар се появят пукнатини, броят на жилищата, от които собствениците ще се опитат да се освободят, ще залее Китай като потоп.”

Едно от решенията, до които правителството би могло да прибегне, е да използва имотните данъци и данъците върху празните жилища, за да се опита да се справи с проблема, но това е малко вероятно, според Ган, който твърди, че също така е трудно да се определи кое жилище се смята за празно.

Хиляди участници са обиколили 363-те общини през миналата година като част от имотното проучване, което Ган изготвя в университета. Делът на празните жилища, което не включва имотите, които все още не са продадени от строителните предприемачи, остава почти без промяна, в сравнение с 2013 г. и възлиза на 22.4%.

Проучването през 2013 г. показа, че в Китай има 49 милиона празни жилища, а според Ган, техният брой в момента “определено надхвърля 50 милиона.”

Спекулативната търговия с имоти в Китай тормози лидерите, като някои провинции и градове затегнаха ограниченията за закупуване на жилища, което просто пренасочи парите към други райони. Ръстът на цените също така остави милиони китайци извън пазара и засили неравенството в страната.

Си заяви през октомври миналата година, че “жилищата се строят, за да се живее в тях, а не за да бъдат купувани и продавани със спекулативна цел.”

Част от празните имоти са ваканционни домове и празните жилища на мигранти, които търсят работа на други места, но закупуването на жилища с цел инвестиция е ключов фактор за поддържанието на нивото на празните имоти високо, според Ган.

Това продължава въпреки ограниченията из цялата страна, насочени към това хората да не купуват по повече от едно жилище.

Китай създава град, който ще е три пъти по-голям от Ню ЙоркСамо часове след изненадващото съобщение на правителството за новия град цените на имотите в района почти са се удвоили


Празните имоти имат и своята икономическа цена, защото оказват влияние на предлагането, което пък оказва възходящ натиск на цените и оставя младите кандидат-купувачи извън пазара, според Кайджи Чен, който е част от подразделението на Федералния резерв на САЩ в Сейнт Луис.

Според Ган, правителството ще направи собствено по-голямо проучване в следващата година или две.

Един от примерите за такъв празен имот е вила в покрайнините на Шанхай, която родителите на 27-годишната Натали Фенг купуват за нея. Къщата на два етажа е трябвало да се ползва за почивка от тричленното семейство през уикендите.

Всъщнот обаче тя стои празна през по-голяма част от времето, а според Фенг, отдаването й под наем създава прекалено много главоболия.

“За всеки уикенд, който прекарваме там, трябва да шофираме по един час и да чистим по половин ден,” казва Фенг.

Тя се шегува, че понякога й се иска родителите й да не бяха купували вилата. Това е така, защото ако иска да си купи апартамент сега, той ще се счита за второ жилище, което означава, че ще трябва да плати по-голяма начална вноска.