Жилищата и автомобилите са сред покупките, за които повечето американски семейства разчитат на кредити.

Напоследък има и добри новини, и лоши новини, когато става въпрос за движението на цените на тези два типа активи през следващите две години, според анализ на Goldman Sachs, цитиран от Marketwatch.

Експертите очакват цените на жилищата в САЩ да достигнат нови върхове, въпреки че лихвите по 30-годишните ипотечни заеми почти се удвоиха.

От друга страна, цените на употребяваните автомобили вече показват признаци на спад и нормализиране, тъй като веригите за доставки постепенно се стабилизират и складовите наличности на дилърите се възстановяват.

Намаляването на натиска върху пазара на превозни средства може да бъде окуражаващ знак за Федералния резерв, който се готви да предприеме още едно голямо увеличение на лихвените проценти по-късно този месец. Това ще е поредният опит на институцията да охлади инфлацията, която се покачи до 40-годишен връх от 8.6% през май.

Индексът на потребителските цени показа, че цените на употребяваните автомобили и камиони са се повишили с 16.1% за една година.

Според прогнозите на Goldman Sachs, цените на употребяваните автомобили ще паднат със 7% до края на годината и с 18% до края на 2023 г. Рискът от подобна корекция на пазара на еднофамилните жилища обаче е много малък.

Анализаторите на банката очакват цените на жилищата да нараснат с 9.4% през четвъртото тримесечие на 2022 г. спрямо предходната година и с още 1.8% през 2023 г.

Напоследък кредитите на американците нарастват с бързи темпове, което поражда опасения относно стабилността на финансовите пазари, тъй като по-голямата част от потребителския дълг на САЩ се "нарязва" на облигации, които след това се продават на инвеститорите под формата на секюритизирани финансови инструменти.

Делът на просрочените кредити за автомобили в сделки с облигации, обезпечени с активи, се покачи до 4.35% през юни, което е увеличение от 159 базисни пункта на годишна база, по данни на Barclays Research.