Жилищата в някои от най-големите американски градове продължават да поскъпват.

Само във Финикс, Аризона, индекс, който следи цените на жилищата, бележи повишение от 29.3% на годишна база към юни, тъй като все повече хора се местят в града. Индексът за Сан Диего, Калифорния, нараства с 27.1%, докато цените на имотите в Сиатъл, Вашингтон, се повишават с 25%. Индексът отчита ръст от 20% или повече в общо девет града.

Като цяло индексът S&P CoreLogic Case-Shiller, който следи цените на 20 метрополисни района в САЩ, нараства с 18.6% на годишна база през юни. Това е най-голямото увеличение от 1988 г.

Потенциалните купувачи в цялата страна се борят с поредица от сили, които повишиха цените на недвижимите имоти, откакто пандемията започна, като сред тях са евтините ипотеки, ограниченото количество жилища на пазара и нарастващото търсене на имоти в предградията.

“Намираме се в една ужасна ситуация, в която предлагането намалява, търсенето се увлеичава и не можем просто така да натиснем един бутон и на пазара да се появят още жилища,” казва пред Bloomberg Майк Бейли от FBB Capital Partners. “Очаквам ръстът в цените на имотите да продължи известно време, като търсенето се нормализира след COVID-19, а на пазара постепенно се появят нови имоти.”

Сиатъл е привлекателен за хората, които искат да бъдат близо до природата, казва Дорон Уайсбарт, брокер на имотната агенция Weisbarth & Associates.

“Това е един от малкото градове, към които прииждаха хора по време на пандемията. Ако обичате природатa, тя тук е много близо до вас,” допълва той.

Пазарни експерти: Достъпността на имотите ще се влошиЦентралните банки по света се очаква да поддържат ниските лихвени нива поне до следващата година, но нарастването на инфлацията ще продължи да изпреварва повишението на заплатите.

Във Финикс цените на имотите отчасти се покачват от служители, които могат да работят дистанционно и са избрали град с ниски цени за свой дом, казва Джордж Хамънд, директор на Центъра за икономически и бизнес изследвания към Университета на Аризона. “Аризона е привлекателно място за мигранти предвид климата и разходите за живот,” допълва той.

Има признаци, че потенциални купувачи започват да се обезкуражават и изчакват с покупката. Продажбите на имоти, при които има подписан договор, но все още не са Финализиране, намаляват през юли във втори пореден месец.

Хората, които не могат да си позволят покупка на жилище, са принудени да живеят под наем, а цените на този пазар също скачат. Благодарение на най-голямото увеличение на наемателите в историята, заетостта на имотите под наем достига 97% през юни. Когато е подписвал нов договор за наем през юли, средностатистическият наематели е плащал със 17% повече, в сравнение с предишния си договор.

Облекчението на тези пазарни условия би могло да дойде с излизането на повече имоти на пазара, като новото строителство се подготвя да отговори на търсенето.

“Мисля, че нещата ще се подобрят през следващата година, защото предлагането ще започне да наваксва,” казва Анета Марковска, старши финансов икономист за САЩ в Jefferies. “В момента е много трудно човек да си купи жилище, но мисля, че през следващата година положението ще е малко по-добре.”