Най-вероятно сте виждали безброй снимки на вулкани – на изригващи лава, на бълващи пепел и на спокойни кратери, пълни с вода. Всичко това обаче показва вулканите отвън.

Едва ли някой е достатъчно луд да ги проучи отвътре. Има обаче един вулкан, при който това е възможно. Вижте какво има в кратера на вулкана Трихнюкайигюр в Исландия:

Исландия е добре известна със своя вулканичен пейзаж. През април 2010 г. изригванията на Ейяфятлайокутл влязоха в международните новини, когато облаците от пепел спряха почти за седмица въздушния трафик в цяла Северна и Западна Европа.

В страната има 30 активни системи от вулкани – резултат от позицията й в средата на Атлантическия хребет.

Дори и в страна, пълна с вулкани, Трихнюкайигюр обаче е уникален. Той е ценен източник на информация за геоложки проучвания, като привлича и много любители на екстремното.

Вулканът съществува скрит от погледите четири хиляди години - много преди хората да населят Исландия. За първи път е открит през 1974 г., а е напълно проучен през 1991 г.

Екстремното преживяване започва с влизане в магмената камера. Тя води 120 метра под повърхността на земята. Самият кратер е с форма на бутилка и неговата пещера е със зашеметяващите 150 000 кубични метра размери.

Вижте още: Гореща ваканция: да обиколим вулканите по света

Първият човек, който се спуска във вулкана, е пещерният изследовател Арни Стефансон. Той описва първото си посещение като разочароващо: "дойдох да търся красота, а открих грозотия". Не мисли така обаче при втората си визита, която го очарова.

За да посетят вулкана, туристите трябва да започнат пътуването си в района на Сините планини, недалеч от Рейкявик. Стигат до кратера след 45-минутна разходка покрай вулканични полета, газови тунели и изваяни вулканични конуси.

С помощта на специален асансьор те се спускат в гърлото на вулкана. И въпреки че е заспал от хиляди години, разхождката във вътрешността му е доста изнервяща.

Посетителите често си задават въпроса – ако не е изригвал дълго време, значи ли това, че никога повече няма да изригне. Отговорът е „не“.

Освен това да не забравим да споменем и за опасността от земетресение.

Въпреки тези страхове, красотата на вулкана отвътре наистина си струва риска. Калейдоскопът от цветове върху стените на пещерата е резултат от различния минерален състав на скалите.