Редица нарушения установи проверка на плажните ивици през активния сезон по българското Черноморие, съобщиха от прокуратурата.

Инспектиращите са установили липса на спасители, необезопасена акватория на морските плажове и осигурено здравно и медицинско обслужване, лошо санитарно-хигиенно поддържане, неосигурена зона за свободно плажуване, неосигурен свободен достъп на хора с увреждания до морския плаж, незаконно строителство, поставяне на преместваеми обекти и съоръжения, извън одобрените схеми на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) или без разрешение на главния архитект на съответната община.

Проверените плажове са 229, по които има заведения за обществено хранене и търговски обекти. Констатирани са 63 нарушения. Пет от обектите са били затворени. Извършени са 147 проверки на морските плажове, при които са били констатирани 190 незаконни строежи и неправомерно поставяне на преместваеми обекти на плажа.

Доброволно са били премахнати 37 от тях. Проверката на Върховната административна прокуратура показва, че извършваните предишни инспекции от контролните звена на МРРБ са приключвали до голяма степен формално.

Докладите за тях съдържат предимно констатации. Сезиран е министърът на регионалното развитие и благоустройството с предложение да бъдат подложени на обстойна проверка всички сключени до момента концесионни и наемни договори касаещи морските плажове.