Бойните укрепления, които наричаме крепости, са пазили българските земи в миналото. Днес техните останки са исторически паметници, които ни напомнят колко могъща е била страната ни преди векове.

Всяка една от българските крепости заслужава да бъде посетена. Вижте 8 от тях, които екипът на Profit.bg смята за най-красивите у нас:

Царевец

Няма как останките на старата българска столица да не са начело в класацията ни. Царевец е най-популярната за туристи крепост у нас.

Кацнала в самия център на Велико Търново, тя е била столица на Второто българско царство. Изграждането й започва през XII в. Била е дом на царете Петър, Асен, Калоян и Иван Асен II.

Реставрацията на Царевец започва през 1930 г. и е завършена през 1981 г. - в чест на 1300-ата годишнина от създаването на българската държава.

Цари Мали град

Въпреки че архитектурният комплекс край Белчин беше открит само преди половин година, той вече се радва на невероятен интерес от страна на туристите. Местните твърдят, че крепостта по нищо не отстъпва на Царевец – дори и по размери с площта си от 10 декара.

Работата по струващия 6 млн. лв. проект започна преди пет години. Римската крепост е била една от най-важните по нашите земи заради многото пътища, които са се пресичали край нея.

Днес атрактиците за туристите в Цари Мали град не са малко. Уникален въжен парк посреща най-малките, реставрираните крепости стени и църква привличат любопитните, а изложените археологически разкопки – обичащите българската история.

Асеновата крепост

Известна още като Петрич, крепостта се издига в Родопите, близо до Асеновград. Основното й предназначение през цялото й вековно съществуване е да пази Беломорския проход.

Тя е кръстена на цар Иван Асен II, който наредил много поправки по нея, за да бъде заздравена. Срината е през 1410 г. от османските войски.

Днес част от нея е реставрирана и е национален исторически обект. Кацнала на върха на непристъпната скала, от църквата „Света Богородица Петричка“ се разкрива невероятна гледка към планината.

Червен

Крепостта Червен край Русе е известна с единствената запазена крепостна кула у нас. Строена е през XIV в.

Тя е част от един от най-важните градове по нашите земи през Второто българско царство. Крепостта е пазела във вътрешността си голям феодален замък.

За да видят Червен, днес туристите трябва да изкачат 235 каменни стъпала.

Самуиловата крепост

Построена по времето на цар Самуил, тя се намира в непристъпна клисура между планините Беласица и Огражден.

Местността около крепостта помни една от най-тъжните битки в българската история. През 1014 г. самуиловите войски в района са разгромени от византийския император Василий II, а хилядите пленници са ослепени.

През 1982 г. е открит национален парк-музей „Самуилова крепост“. Останките от средновековното укрепление и селище са консервирани, поставена е бронзова статуя на цар Самуил, а четири бетонни пилона са изградени в най-високата част на хълма, върху руините от средновековната кула.

Баба Вида

Най-запазената крепост в България пази бреговете на Дунав край Видин от нашественици още от Средновековието. Отбранителен пункт на това място е имало още през III в.

Крепостта, която виждаме днес, е изградена по времето на цар Иван Срацимир. Византийците са смятали, че твърдината може да издържи на обсада цели осем месеца.

Баба Вида е крепост музей. В нея могат да се видят много находки от нейната история.

Калиакра

Нос Каликра се врязва 2 км навътре в морето. През XIV в. тук се е намирал могъщ средновековен град, който е сечал собствени монети.

Днес на носа има останки от крепостните му стени. На 31 юли 1791 г. край бреговете на Калиакра се разразява най-голямата морска битка в Черно море. Руската ескадра разбива турската армада, с което на Руско-турската война е сложен край.

Днес носът е природен резерват. В морските пещери под носа в миналото са се срещали тюлени монах, а днес от бреговете все още могат да се видят делфини. 32 вида редки птици обитават околността.

Кракра

Това е крепостта-убежище на Карка войвода – владетел на околността по времето на цар Самуил, който водил епични битки с Византийската империя. Това е една от най-големите български крепости, разположена на територия от 50 декара.

Смята се, че крепостта е създадена още по времето на хан Крум, а преди това на мястото й е съществувало тракийско селище.

През миналата година крепостта беше реставрирана с реконструкции на стойност над 4 млн. лв. Около обекта избухна скандал, защото се оказа, че реставрацията е извършена с модерни материали, които не отговарят на останките на крепостта.