Самолетни билети по 1 евро до атрактивни дестинации? Всичко е възможно при ожесточената конкуренция между авиокомпании. Трябва само да знаем кога е най-изгодно да резервираме. Кога? Въпросът занимава и учените, които публикуваха като отговор своя много сложна формула в сп. "Економик джърнал".

На прост език тя означава, че най-добре е да купим билетите 8 седмици предварително. Цените са по-ниски също следобеда или в ранната вечер, твърдят още учените. Резервацията седмици по-рано крие рискове да се случи нещо непредвидено. За да избегнат риска всички пътници да купуват билет ден по-рано, авиокомпаниите предлагат отстъпки за ранно записване. Колкото повече наближава денят за полета, цената скача. Тя е по-изгодна следобед, защото фирмите, които са склонни да платят повече, правят резервации в работно време. Личните пътувания пък се планирали надвечер.

Нискотарифните компании са на мода. Те обаче прибират доста допълнителни такси - за плащане с кредитна карта, за бордна карта, за багаж. С повече късмет и въоръжени с някои знания, можете да си запазите билет дори от 1 евро, пише в. "Билд". Такава цена успяха да договорят за полет от Меминген, Германия, до Лондон експерти от сайта за сравняване на цени на полети swoodoo.com.

Тук се преглеждат офертите на 700 авиокомпании, онлайн туристически бюра и 100 портала за хотели в цял свят. Преди да минете към резервация, ако сте намерили изгоден билет, проверете какво ще ви струва плащане. Авиолиниите са задължени по закон да предложат поне един начин без такса. Според "Билд" при Райън еър, например без допълнителни разходи е плащането с VISA Electron и Master Card Prepaid. Другата уловка е, че за багажа са плаща - до 15 кг често по 15 евро на една посока. За още 15 кг. таксата е към 35 евро. Така може да се окаже, че с два куфара ще платите 100 евро на отиване и връщане само за тях.

Евтините линии пускат обикновено гратис само ръчен багаж до 10 кг и то само един брой. Обичайните размери са 55 х 40 х 20 см, но жените трябва да напъхат вътре и дамските си чанти. За 1 кг. отгоре искат по 20 евро. Някои компании прибират солидна такса за издаване на бордна карта на летището - до 40 евро според "Билд".

Безплатно е, ако се чекирате по интернет и я донесете разпечатана. Не разчитайте на храна на борда. Вземете си сандвич, но течностите не бива да са повече от 100 мл според европейските правила. Помислете и за трансфера от летището. Нискотарифните линии обикновено кацат на малки отдалечени аерогари. Затова някои предлагат собствени автобуси. При "Изиджет" в Лондон от летището до центъра и обратно е само 15 евро.

Източник: utre.bg