Средният сръбски турист тази година е почивал на полуостров Халкидики в хотел с три звезди на базата на полупансион, за което е платил около 400 евро, а до топлото Егейско море той е пътувал в не по-малко топъл автобус на местни автопреворзвачи.

Лятната си почивка средният сърбин е започнал да плаща в началото на пролеттта, а последната вноска ще плати около Нова година. Макар че ще изплаща десетината дни на море около десет месеца, той все пак може да влезе в категорията на щастливците, които тази година са се порадвали на слънцето на плажа, тъй като неофициалните данни на туристическите агенции говорят, че между 35 и 40 процента по-малко туристи в сравнение с миналата година изпращат поздравителни СМС от плажа.

За това илюстративно сочат и данните на Народната банка на Сърбия, които показват, че сръбските туристи това лято са изнесли с цели 34 процента по-малко пари от миналия сезон, което съвпада с туристическите оценки.

Макар да не съществуват официални данни за това колко туристи са се къпали в морето, за неприкосновеното първо място на Гърция кото дестинация говори фактът, че посолството на тази страна досега е издало 350 000 визи за граждани на Сърбия.

Добривое Матович, председател на туристическата компания "Топ турс", която е в управителния съвет на Националната асоциация на туристическите агенции /Юта/, изтъква, че световната икономическа криза значително е орязала семейните бюджети и е повлияла за това голям брой хора да изберат по-евтините почивки, а сравнителните предимства на Северна Гърция - превоз с автобус и ниските цени на пакетите, са привлекли голям брой сръбски туристи.

Тези с малко по-дълбок джоб са отишли на островите в Йонийско море. Тъй като цената на керосина определя цената на самолетния билет, островите Закинтос и Корфу се превърнаха в топ дестинации в списъка на интересите на сръбските туристи.

Намаляването на броя на туристическите пътувания е и европейска тенденция, а данните на туристическите агенции говорят, че 20 процента по-малко европейци тази година са включили в багажа си бански костюми, а най-голям спад в летните пътувания е отбелязан в Русия.

Сръбските граждани са пазарили това лято по-евтини туристически пакети за дестинации, с които се стига с автобус или със собствен превоз. Всички агенции бележат ръст в продажбите на пакети в последния момент. От друга страна най-много е спаднал интересът за почивка в България, преди всичко заради въвеждането на визи, а е нараснал интересът към Охрид, заради близостта и добрите цени, казва Добривое Матович.

Според данни от анкета, която в началото на туристическия сезон направи агенция Юта върху 20 000 души, около 40 процента от гражданите на Сърбия са заявили, че ще почиват в Гърция. Второто място си споделят България и Турция, които са били избрани от 19 процента от участвалите в анкетата, а зад тях следват Тунис и Египет.

Представители на най-големите местни туристически агенции са обединени в заключението, че най-големият интерес на сръбските граждани това лято е към Гърция, Турция, Тунис и Египет и местата в тази топ листа на популярни дестинации са идентични с тези от миналата година. Те са единни в оценката

си, че кризата е довела до намаляване на хората, които прекрачват прага на техните агенции.

Александър Вучкович от агенция "Аргус турс", казва, че с една пета е намалял броят на туристите, които са отишли на море през трите летни месеци, но изтъква, че е трудно да се даде окончателна оценка за тазгодишния сезон, тъй като голям брой хора решават да почиват през септември.

Шефката на офис на "Джоли травел" Нада Матанович отбелязва, че е намалял интересът към Турция, тъй като до средата на юни не се е знаело дали ще има полети за тази дестинация.

Милица Жаркович от агенция "Контики" казва, че в сравнение с миналата година цели три пъти е увеличен интересът за лятна почивка в Хърватия.

Министерството на туризма в Хърватия съобщи, че е вложило над 122 хиляди евро за рекламна кампания, оценявайки, че това прави 100 куни на очакван турист. За илюстрация през миналата година в Хърватия летуваха с 14 процента повече туристи в сравнение с 2007г. Данните на хърватското министерство на туризма също говорят, че през 2007г. почти 77 000 души от

Сръбия са посетили тази бивша югославска република. Следващата година тази цифра се увеличава на 87 633 души , а оценката е, че до края на този сезон около 100 000 туристи от Сърбия ще се къпят на хърватското крайбрежие.

Източник: БТА