Градът, намиращ се в земите на Орфей и Спартак, известен като спа столицата на България и на Балканите - това е Велинград.

Първата титла на родопското градче е присъдена от Българската асоциация на хотелиерите и ресторантьорите, а втората - от Конференцията на Световната браншова организация на хотелиерите и ресторантьорите (ИХРА). И напълно заслужено.

Разположен в Западните Родопи, по-конкретно в Чепинската долина, градът е известен с геотермалното си богатство и с легендите за старите дни.

Някои от тях разказват, че по тези земи някога е живял Орфей. Според други този край е дал титаничната сила на Спартак - водача на въстаналите роби в древния Рим.

Освен с благоприятния си климат - прохладно лято и мека зима - Велинград привлича туристите и с това, че е един от най-безоблачните градове у нас. Скиорите пък се радват на зимна покривка, която се задържа средно около 150 дни.

А пък прозвището спа столица е получил заради най-богатите хидротермални находища в България. Минералните извори около града са 80, като го превръщат в един от най-големите балнеокурорти у нас. Водите на Велинград по количество и състав съчетават едновременно лечебните възможности на тези от Хисаря, Баня и Наречен.

Едни от най-известните забележителности на града са изворът Клептуза, крепостта Цепина и пещерата Лепеница.

Клептуза е най-големият карстов извор в страната, разположен в едноименния парк, който, с двете си езера, е сред символите на Велинград. От Клептуза всяка секунда извира до 1200 литра студена вода. Голяма част от нея се използва за питейни нужди, а другата част образува двете езера в парка.

Крепостта Цепина е столицата на деспот Слав. През Средновековието тя е една от най - известните родопски крепости. В пещерата Лепеница пък досега е влизано на 1 400 м дълбочина, но никой не е достигал дъното й.

Снимка: bgtourinfo