България си е поставила амбициозната задача да развива биологично земеделие и да оползотвори потенциала си за това, като една от важните задачи е да се увеличи дела на биологичните продукти на вътрешния пазар и да се стимулира потреблението им, така, че към 2013 г. 3% от всички продадени хранителни продукти да са биологично произведени.

Това съобщи на пресконференция днес зам.-министърът на земеделието и продоволствието инж. Димитър Пейчев при представяне състоянието на биологично земеделие у нас и тенденциите в неговото развитие през последните години. Друга значима цел е към същата дата делът на земеделските земи, обработвани по биологичен начин, да достигне 8%, допълни още зам.-министър Д. Пейчев.

В момента 432 са контролираните производители, преработватели и търговци на биологични продукти и храни в страната, а общото количество сертифицирани площи за биологично земеделие са 166 741 хектара, уточни заместник-министърът.

От тях площите, заети с биологично отглеждани култури (в преходен период и преминали преходния период), са 9370.88 ха, постоянните ливади и пасища (в преходен период и преминали преходния период) са 155 792.55 ха, а свободните земи или земите, оставени в угар (в преходен период и преминали преходния период) - 1577 ха. Като към тези 166 741 хектара сертифицирани площи се добавят и площите в размер на 242 677.31 хектара, одобрени от контролните органи като подходящи за събиране на диворастящи растения, общият размер на контролираните площи, управлявани съгласно правилата на биологичното производство, е 409 418.31 хектара.

Изпълнението на тези задачи са залегнали в Национален план за развитие на биологичното земеделие в периода 2007-2013 година, като той е подплатен със солиден финансов ресурс. Общият му бюджет възлиза на около 164 млн. лева за 7-годишния период, като е формиран както от средства, предоставени от ЕС, така и с национално съфинансиране, допълват от Министерство на земеделието и продоволствието.

От 1 март тази година стартира приемането на заявления за компенсаторни плащания по Агроекологичната мярка, и тя е вече реално в ход, припомни зам.-министър Д.Пейчев. Тази година, заради факта, че тя за първи път се прилага в страната, сме предвидили максимално дълъг срок за приемане на документи по нея – до 15 май, подчерта зам.-министърът.

България има ресурс за биологично земеделие, счита Марко Шлутер, директор на Европейската група на Международната федерация на движенията за биологично земеделие (ИФОАМ) и не е случайно, че през тази година е избрана за домакин на срещата, която се провежда веднъж годишно в различни държави. Той приветства помощта, която българското правителство оказва за развитието на биологичното земеделие както по отношение на финансовото, научно и методическото му подпомагане, така и при участия в различни международни изложения, каквото е престижното изложение Биофах в Нюрнберг, Германия.

Марко Шлутер подчерта, че на предстоящото заседание на ЕГ на ИФОАМ, която започва утре в Пловдив, ще се дискутират преди всичко последните промени в европейското законодателство в областта на биологичното земеделие, както и изпълнението на Европейския план за действие в областта на биологичното земеделие в контекста на провежданата в момента Health cjeck на Общата селскостопанска политика. Целите на ИФОАМ са прилагането на екологичните, стопанските и социални системи по света, основани на принципите на биологичното земеделие, подчерта още директорът на европейската група на ИФОАМ Марко Шлутер.