Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков даде интервю за холандския вестник De Telegraaf, в което той коментира темата Шенген и Еврозоната. Ето какво пише Херман Стам по този повод:

Търпението на България спрямо Холандия е изчерпано. Източноевропейската държава негодува, че нашата страна единствена в ЕС блокира присъединяването към свободното от паспортни проверки Шенгенско пространство.

„Холандия променя в движение правилата на играта поради предизборни причини“, роптае българският вицепремиер Симеон Дянков.

Дянков, който е също така министър на финансите, изрази желание на европейската лидерска среща на върха през октомври Холандия да оттегли възраженията си. „Какъвто и да е кабинетът, тук става дума за порядъчност.“

Министърът посочва, че страната му отдавна е изпълнила изискванията за присъединяване.

„България и Румъния са жертва на политическите игри в Холандия. Превес вземат популизмът и национализмът и това отнема справедливия ни шанс.“

Гневен е на неодобрителните и омаловажаващи изказвания на министър Леерс (министър на имиграцията) и премиера Рюте.

В знак на протест Румъния вече организира блокада на нидерландските лалета. Нидерландски камиони с цветя бяха задържани задълго на румънската граница.

Румънският президент Траян Басеску също призова сънародниците си да не купуват нидерландски продукти, докато Холандия не оттегли отказа си за Шенген. Дянков не желае да се стига до там.

Въпреки че за бившия икономически директор на Световната банка е крайно време „Холандия да се вразуми“. „Свършихме много за оптимизирането на системата ни за граничен контрол, борбата срещу корупцията и реформирането на съдебната система. Това е видно и от редица доклади за оценка. Останалите държави – членки на ЕС признават това, а вие не. Просто не е честно.“

Според българина не трябва да се страхуваме, че страната ни ще бъде наводнена от българи и румънци след приемането на двете държави, въпреки че е наясно с местните настроения. „Вземете например лидера на Партията на свободата, Херт Вилдерс, който основа център за събиране на жалби срещу поляци. Това е болезнено за Източна Европа. Времената за политиците в Холандия са тежки, но би било хубаво страната просто да се придържа към уговорките. Създава се неприятно чувство у всички българи.“

Според Дянков в момента Холандия става за смях и в Брюксел. „Опитвате да сте най-усърдният ученик в класа, а сами не съумявате да спазите уговорките. Подхождате твърде строго към страни като Гърция, докато и вие нарушавате европейските изисквания за дефицит и държавен дълг. По този начин Холандия рискува добрата си репутация“, счита министърът, който въпреки всичко нарича колегата си Ян-Кеес де Яхер „свой добър приятел“.

Самият той може да бъде описан като хардлайнер що се отнася до бюджетна дисциплина. С големи усилия той успя да извади страната си от европейската наказателна скамейка на провинилите се заради бюджетен дефицит. Дянков свали бюджетния дефицит до 2.1% чрез мерки, сред които и чувствително орязване на пенсиите в бившата комунистическа страна.

Все още обаче България е най-бедната страна в ЕС. „Полагаме огромни усилия. Мисля, че тъкмо успяхме да настигнем Румъния“, съобщава Дянков, който е следвал в Мичиганския университет и принадлежи към стоте най-цитирани икономисти в света.

В крайна сметка идеята е също и страни като България да станат част от еврозоната. Заради всички евро-спънки в момента самата страна като че ли няма желание за това, дори и ако получи зелена светлина за присъединяване към европейския обменен механизъм, преддверието към еврозоната.

Дянков казва, че за сега предпочита да изчака. „Рисковете са прекалено големи. Първо трябва да стане ясно по какъв начин страните ще плащат за дълга на други. Към момента не виждам предимства, единствено допълнителни разходи. В главата си нямам определена дата, но в момента не е и на дневен ред“, твърди безпартийният Дянков , който зае място като технократ в дясно-центристкия кабинет.