Отърсете се от културата на бързането! Прекъснете тази постоянна връзка с технологиите, които ни правят винаги достъпни и откриваеми.

Това е една въртележка, от която можете да слезете, стига да имате волята да го направите. Сходна е ситуацията с надпреварването с продуктивността. В един момент можете да се окажете приклещени от желанието си да бъдете все по-продуктивни.

Кога за последно работихте и през уикенда? Ако имате твърде много спомени за такива дни, то е време да начертаете ясна граница между работа и личен живот.

Кое ви пречи да излезете от работния режим? Ще ви кажем:

1. Не сте сигурни в способностите си
Много хора, бидейки „на линия“ през цялото време, за да се покажат пред света или шефа, го правят, защото постоянно търсят как да се докажат. Това обаче може да бъде сигнал за неувереност.

Например, ако сте сред най-младите служители в офиса, то вие може би не сте взимани насериозно. Опитвате се да наваксате това и работите постоянно.

2. Страхувате се, че няма да бъдете оценени подобаващо
Ако работите в компания, в която състезателният дух е основа, то не е трудно да попаднете в капана на постоянния работен режим. Не искате да се изгубите в тълпата или пък да останете незабелязани.

Вие сте добри в това, което правите, но ако не работите извънредно, не се чувствате комфортно. Чувствате се прекрасно, когато шефът разбере, че вие сте на линия, когато другите не са.

Това е грешка, колкото и да не ви се вярва. Този подход няма да ви служи дългосрочно. В един момент менталното ви здраве ще бъде подрито сериозно. За разнообразие днес си тръгнете от работа първи.

Четиридневна работна седмица? Вижте как го правят тези компанииСъществуват различни начини на прилагане на четиридневната работна седмица

3. Трудно казвате „не“
Шефът ви казва да оглавите нов проект, а вие вече имате достатъчно задачи на главата. Въпреки това приемате. Защо не казахте „не“? Избягвайте да жертвате себе си по този начин. Рискувате да се провалите или да се представи зле, тъй като претовареността води именно до това.

4. Вие сте перфекционист
Да си перфекционист е повод за гордост за мнозина, но не може във всичко да бъдем перфектни. Това в един момент не работи. Да сте прекалено критични спрямо всичко около вас е лоша идея.

Според експерти перфекционизмът често върви ръка за ръка с тревожността и страха. Именно те ни карат да работим упорито и жертвоготовно, само и само да ги преодолеем.