Милиардерът Ричард Брансън твърди, че дислексията има най-малкото частичен принос за неговите успехи и че хората с дислексия вероятно притежават “уменията на бъдещето.”

В своя блогпост Брансън казва, че една от силните страни, които хората с дислексия често притежават, е въображението, като отбелязва, че Томас Едисън, Хенри Форд и Стив Джобс са имали дислексия.

“Моята дислексия оформя Virgin още от самото начало, а въображението е било ключът към много от нашите успехи,” казва той.

“То ми помогна да мисля мащабно, но същевременно да запазвам нашите послания простички. Светът на бизнеса често се вманиачава по факти и цифри и въпреки че подробностите и данните са важни, способността да мечтаеш, да концептуализираш и да създаваш иновативни неща е това, което разделя успелите и неуспелите.”

Основателят на Virgin Group добавя, че уменията, които се свързват с дислексията, ще се необходими спешно в новия работен свят, посочвайки доклад от 2018 г. на счетоводния гигант Ernst & Young, в който се твърди, че хората с дислексия притежават “точно уменията, необходими за работното място на бъдещето.”

“Разрешаването на проблеми, креативността и въображението ще се търсят много с възхода на изкуствения интелект и автоматизацията,” казва Брансън.

“Трябва да спрем да се опитваме да накараме всички деца да мислят еднакво,” добавя той.

“Трябва да подкрепяме и приветстваме всички видове невроразнообразие и да насърчаваме въображението на децата, креативността и способността за разрешаването на проблеми, които са уменията на бъдещето.”

Идеята, че креативните умения ще стават все по-важни е общопризната.

През август Джон Ейбъл - вицепрезидент на Oracle, заяви пред CNBC, че сужителите трябва да имат креативни умения, за да се предпазят от това да бъдат заменени от роботи.

Също през август главният изпълнителен директор на Pearson Джон Фалън заяви пред CNBC, че способностите, които са най-изолирани от автоматизацията, са “уникалните човешки умения”, като креативност, убеждаване и съпричастност.