Социално отговорното инвестиране (ESG) е толкова популярно в Япония, че дори будистки монаси се насочват към него.

Един от най-новите инвеститори е Tokuunin - будистки храм в централната част на Токио. Религиозната организация искала да заработи повече пари за строителство и ремонтни дейности в идните десетилетия и затова купува 40-годишни социални облигации, емитирани от Токийския университет, казва пред Bloomberg главният свещеник Юзан Ямамото.

“Във време, в което нямаме почти никаква доходност от дългосрочни спестявания, сме щастливи, че можем да бъдем в ползва на обществото, докато в същото време печелим достатъчно доходност за покриване на инфлацията,” казва Ямамото.

Той не е сам. Според Nomura Securities Co. все повече будистки и шинтоистки храмове се интересуват от закупуването на екологични, социални и управленски (ESG) облигации, казва Сатоши Цуказаки, който консултира религиозните организации в борсовия посредник.

Това е поредното отражение на бума в устойчивото инвестиране, благодарение на който продажбите на ESG ценни нижа скачат с 68% - до рекордните 21 млрд. долара през 2020 г., докато търсенето на този тип дълг нараства в световен мащаб.

Религиозни организации в други страни също се включват все повече в устойчиви проекти. Миналия месец от Ватикана обявиха, че се присъединяват към група, която иска да създаде “по-справедлива и устойчива икономическа система.”

В нея вече има хора, като главния изпълнителен директор на Bank of America Corp. Брайън Мойнихан и шефа на Salesforce.com Inc. Марк Бениоф. Базираната в Минеаполис Thrivent Financial for Lutherans има фонд, който инвестира в компании във основа на ESG критерии.

Монах от Шаолин: Тези 5 умствени състояния ни пречат в животаПътуването ни към пълното осъзнаване на нашата цел и стойност в живота, или постигането на самоовладяване, започва в секундата, в която сме родени. То изисква отдаденост към изграждането на търпение, дисциплина и самоосъзнаване

Японските религиозни организации също така са поставени под натиск да печелят повече от инвестиции, тъй като свиващото се население на страната намалява броя на техните последователи, които могат да плащат за дейността им. Членството в религиозни организации е намаляло с около 12% по време на десетилетието до 2019 г., сочат данни на правителството.

Пандемията от коронавирус също оказва своето влияние. В нормални години хората посещават масово около 160-те хиляди храмове и светилища на Япония в началото на годината, но тази година мнозина си останаха у дома заради вируса, което лиши религиозните организации от доходи от дарения.

Това пък накара храмовете и светилищата да преосмислят до известна степен какво правят с парите, набрани от последователите им, които в миналото държаха в консервативни инвестиции, като банкови депозити и държавни облигации.

“Те започнаха да предприемат различни рискове с валути и лихвени проценти и започнаха да купуват ESG облигации,” казва консултантът Цуказаки от Nomura. “Те смятат, че ESG инвестициите са подходящ начин да използват парите на своите последователи.”