Човек е по-склонен да пилее пари за неща, които не може да си позволи, след работа.

Хората имат склонност да правят големи разходи след 18:00 часа, когато са психически изтощени от деня, прекаран в офиса, сочат резултатите от ново изследване.

Според проучването, публикувано в официалното издание на Националната академия на науките на САЩ, след като човек е прекарал часове в обмислянето на различни проекти и задачи, заедно с това да мисли за малки неща, като това кога да спортува и какво да яде за закуска или обяд, това в крайна сметка, изтощава волята му за вземане на разумни решение на по-късен етап от деня.

Тази “умора при вземането на решения” засяга умствения ни капацитет да упражняваме самоконтрол, което обяснява защо някои хора вечер имат склонност да харчат сериозни средства за онлайн пазаруване, happy hour и други неща, от които нямат нужда.

“Това е време, в което сме склонни да чувстваме, че тежкият ден на работа трябва да бъде възнаграден и импулсът може да надделее над необходимостта,” заявява пред Moneyish Брент Шелтън от Dealcrunch.com.

“Ако сърфирате в интернет след изтощителен ден на работа, четейки новини, имейли или неща, които не са свързани с работата ви, е лесно да бъдете подмамени да започнете да разглеждате различни артикули, които се продават в интернет.”

Точно такъв е случаят с Аманда Ернандез, анализатор в счетоводна компания от Ню Джърси. Тя твърди, че в някои дни след работа харчи между 50 и 200 долара за онлайн пазаруване или ресторанти, или барове.

“Това определено намалява стреса. Сякаш се награждавам за усилената работа. Положението е доста сериозно,” признава Ернандез, която се възползва от всичко “на промоция”, като дрехи, напитки по време на happy hour или спининг тренировка от време на време.

“Получавам изгодна цена, затова имам склонност да поръчвам повече и вероятно да харча повече, отколкото би трябвало,” добавя тя.

По-лошото е, че хората имат склонност да оставят важни задачи, като уреждане на задължения или плащане на студетски кредит за след работа, когато са психически изтощени, което може да доведе до грешки и пропуснати плащания.

“Рискувате да направите грешка, но същота така рискувате и да отложите изпълнението на задачата, защото сте психически изтощени от работата,” казва Еван Полман, преподавател в бизнес училището на Университета на Уисконсин.

Когато става въпрос за закупуването на неща, от които нямаме нужда, като дрехи, обувки или каквото и да било от Amazon, Шелтън има един съвет за това как да избягваме да харчим прекалено много.

“Един лесен начин да избегнете това е да си направите списък с ‘необходими неща’ и ако съответното нещо не е в този списък, да си го запазете за по-късно, когато ще сте свежи, ще можете да проучите повече и да сравните цени,” казва Шетън.

Друг съвет е да използвате купони, натрупани точки за отстъпка и т.н., преди да купувате нещо, за да видите дали те ще доведат до сериозна разлика в цената.

“Ако отстъпките не са нещо кой знае какво, това като цяло е достатъчно, за да ме спре да харча прекалено много или да правя импулсивни покупки,” казва Шелтън.

“Ако пък цената е наистина добра и покупката е изключително навременна, елиминрайте всичко останало, което ви разсейва, за да вземете добро решение относно покупката.”