Миналата година в Китай е регистриран най-малкият брой бракове, откакто съществуват достъпни публични регистри, пише в анализ по темата CNN.

Това задълбочава продължаващия почти десетилетие спад на бракосъчетанията, който съвпада с намаляването на раждаемостта и предизвиква опасения на правителството за демографска криза.

Около 6,83 млн. двойки са сключили брак през 2022 г., според данни, публикувани от Министерството на гражданските въпроси на Китай в петък (9 юни). Това е с около 10,5% по-малко от 7,63-те милиона регистрирани брака през 2021 г. и бележи рекордно ниско ниво от 1986 г., когато министерството започва да публикува статистически данни, според държавните медии.

В страната се наблюдава устойчив спад на хората, които сключват брак, след пика през 2013 г., когато над 13 милиона двойки си казват заветното "Да", отбелязва CNN.

Намаляващият брой на браковете и значителният спад на ражданията тревожат властите в Пекин на фона на експертните прогнози за сериозно икономическо въздействие от намаляването на работната сила и застаряването на населението.

Населението на Китай се свива през 2022 г. за първи път от повече от 60 години, като на 1000 души се падат едва 6,77 раждания - най-ниското ниво от основаването на комунистически Китай през 1949 г.

Понастоящем страната е втората по брой на населението в света със своите 1,4 млрд. души, като изостава от Индия, според ООН.

Китай губи приза „Най-многолюдна страна“. Кой е новият лидер?Миналата година Китай отбелязва спад на населението за първи път от шест десетилетия

Китайските власти виждат пряка връзка между по-малкия брой бракове и намаляването на раждаемостта в страната, където социалните норми и правителствените разпоредби поставят под въпрос създаването на деца от двойки без брак. Властите са предприели мерки, за да се опитат да обърнат тенденцията, която идва на фона на финансовия натиск върху младежите в Китай, включително високата безработица и нарастващите разходи за живот.

Мащабните репресии на управляващата комунистическа партия срещу частните индустрии - от технологичната до образователната, както и контролът по време на пандемията, засилиха тези предизвикателства.

Строгите мерки на партията срещу Covid-19 доведоха до ескалация на тлеещото политическо разочарование сред някои млади хора, в резултат на което се води фразата "Ние сме последното поколение". Тя изрази категоричния им отказ да раждат деца в строго контролираната китайска държава и се превърна в лозунг по време на двумесечната блокада в Шанхай миналата пролет.

В Шанхай се стигна до сблъсъци заради противоепидемичните меркиЖителите на мегаполиса с население от 25 млн. души, който е и ключов финансов център на Китай, са затворени от края на март заради политиката за нулево разпространение на COVID-19

Нарастващите възможности за кариера на жените също са широко разглеждани като фактори, които повишават възрастта за сключване на брак и оказват влияние върху отношението към институцията. Тази промяна е особено видима сред по-младите жени, някои от които са разочаровани от брака заради ролята му в утвърждаването на неравенството между половете, смятат експерти.

В доклад за новите статистически данни, публикуван в понеделник (12 юни) в държавния вестник Global Times, се посочва, че повишаването на брачната възраст, намаляването на броя на младите хора в Китай и дисбалансът между половете са фактори, които допринасят за спада, като се цитира независимият демограф Хе Яфу.

Усилията на китайските управляващи да обърнат тенденциите все още не са дали резултат на фона на очертаващите се икономически и социални проблеми.

Мерките включват облекчаване на мащабната политика, която в продължение на десетилетия контролираше броя на децата, които могат да имат семейните двойки, както и опити за намиране на начини за стимулиране на раждането на деца и сключването на брак.

Що се отнася до брака, те варират от масови срещи на сляпо, организирани от Комунистическата младежка лига - младежкия клон на партията до официални лица, които се опитват да намалят стойността на "цената на булката" - сумата, плащана на семейството на бъдещия партньор, за която правителството предполага, че може да бъде пречка пред брака в селските райони на Китай, където обичаят е по-разпространен.

Отглеждането на дете в Китай по-скъпо, отколкото в САЩ и ЯпонияРазходите за отглеждането на дете в Китай са почти седем пъти по-големи от БВП на глава от населението в страната

Миналия месец свързаната с правителството Китайска асоциация за семейно планиране удължи срока на пилотната програма за 2022 г., която пропагандира "нова концепция за брака и раждането на деца".

Програмата се фокусира върху мотивирането на младите хора да сключват брак на "подходяща възраст" и насърчаването на двойките да споделят отговорностите за отглеждането на децата.

От 2021 г. насам Китай е въвел задължителен 30-дневен период на "охлаждане" за хората, които подават молби за развод, въпреки критиките, че това може да затрудни жените да напускат разпаднали се или дори насилствени бракове.

Китай не е единствената страна, която се сблъсква с проблема на намаляващата раждаемост и свиването на населението. През последните години Япония и Южна Корея също въведоха мерки за насърчаване на раждаемостта - като финансови стимули, парични ваучери, жилищни субсидии и повече помощи за грижи за децата - с ограничен успех, допълва CNN.