Общо 1829 са милиардерите в света, според Forbes. Средното състояние на най-богатите хора в света възлиза на 7.05 млрд. долара спрямо 6.4 млрд. долара преди година.

За първи път в класацията попадат 290 души, като 71 от тях са от Китай. Бил Гейтс заема челната позиция сред най-богатите хора в света със състояние от над 79 милиарда долара. Той е начело за 16-а от последните 21 години.

Ето някои неща, които милиардерите знаят, но няма да споделят с вас:

1. Ставаме все по-богати

През последните 35 години богатството на милиардерите расте с безпрецедентни темпове. През този период около 917 милиардери са натрупали сами богатството си.

В началото на посочения период богатствата са трупани предимно от индустриални иновации в сектори, като технологии автомобилно производство и електричество.

Към днешна дата нововъденията при потребителските стоки, технологиите и финансовите иновации са в основата на натрупването на богатствата.

2. Един или десет милиона вече не са достатъчни да се присъства в клуба на богатите

Да си милионер вече не е достатъчно. Парите към днешна дата купуват много по-малко неща, в сравнение с преди 20 или 30 години.

Да притежаваш собствен имот в градове като Ню Йорк или Сан Франциско може да е достатъчно да влезеш в групата на милионерите. Това обаче няма да е достатъчно, за да се поддържа начина на живот на „богатите“.

Средната цена на хеликоптер, например, е над седем милиона долара, докато само покупката на Bentley би могла да струва 2.4 милиона долара.

3. Това е основно мъжки клуб

Жените постигат значителен прогрес през последните години, като все повече от тях си проправят пътя към мечтаната цифра. И все пак те все още са малцинство.

Мъжете милиардери са 87.7% от общия брой милиардери по света, със сумарно богатство от 7.3 трилиона долара. За сравнение, жените милиардери са били над седем пъти по-малко.

Въпреки че броят на жените милиардери е 286, само една от тях е достигнала сама до богатството си.

4. Може и да съм умен, но съм имал летящ старт

Според последните проучвания, щатските милиардери са сред най-добре образованите хора по света. Повечето милиардери обаче, включително и Бил Гейтс, син на успешен адвокат, са родени в семейства с доходи над средните.

Бащата на братята Кох – Фред Кох, е основател на петролната компания Wood River Oil. Старт, помогнал на двамата братя да превърнат семейния бизнес в огромна империя.

Първият трик на това да станеш милиардер е да си роден милионер, според финансови консултанти.

5. Не се притесняваме да харчим колосални нужди

Вижте още: Най-откачените неща, за които милиардерите харчат парите си

Това, което се струва на обикновените хора недостижима покупка, често се прави от милиардерите без особено замисляне. През 2010 година руският милиардер Роман Абрамович закупи яхтата Еклипс за колосалната сума от 1 милиард долара.

През 2009 година саудитският принц Алуалид бин Талал си купи самолет Airbus A380 за 400 милиона долара. Султанът на Бруней Хасанал Болкиал разполага със самолет Boeing 747-430, който е облицован със злато.

Самолетът за 100 милиона долара разполага дори със златен басейн. Списъкът продължава до безкрай.

6. Това, което ни плаши най-много, са бракоразводните адвокати

За щастие, или по-скоро вследствие на добре обмислени бракове, разводите сред милиардерите са рядкост. Сред 84-те процента от милиардерите, които са женени, само 8% са разведени, според изданието Wealth-X.

Това е далеч под бракоразводната норма от между 40 и 50% в развитите страни.

Вижте още: Драмата около Харолд Хам продължава

Разводите на милиардерите са изключително скъпи и могат да струват не само стотици милиони долари, но и цялостно разбиване на бизнеса, който са градили с години.

Разводът на петролния магнат Харолд Хам е един от най-скъпите в историята, като се очаква той да загуби над 1 милиард долара от състоянието си, което и без друго намаля наполовина заради ниските цени на петрола.

7. Не сме забогатели от фондовите борси

Ако искате да станете милиардер, фондовата борса не е мястото, където ще го постигнете. Ако биете индекса с 1% годишно през следващите 20 години, ще сте определяни като инвестиционна суперзвезда.

Но при тази норма ще ви трябват векове, за да достигнете заведната цел.

За да станете милиардер при годишна норма на възвръщаемост от 15% годишно в продължение на 20 години, все още ще трябва да стартирате инвестиционния цикъл със сумата от 65 милиона долара.

8. Обичаме да избягваме данъците

За разлика от средностатистическите хора, милиардерите не обичат да плащат данъци. „Много от милиардерите предпочитат да избягват да плащат данъци“, според специалистите от изданието Wealth-X.

Последният милиардер, който ще влезе в затвора за укриване на данъци, е Тай Уорнър, на 70 години, изпълнителен директор на Ty.

Линията между законовото избягване на данъци и нелегалното е много тънка и често се прекрачва - умишлено или не.

9. Семейството ми ме мрази, но обича парите ми

Неведнъж сме виждали как децата на милиардери се съдят или съдят родителите си за по-голям дял от наследството. Един от най-известните случаи в тази насока е свързан с най-богатата австралийка - Джина Райнхайрд.

Вижте още: Най-богатата австралийка се отказа от съдебната битка

Четирите деца на Райхнхарт трябваше да получат достъп до попечителския им фонд през 2011 г., когато най-малкото й дете стана на 25 г., докато милиардерката се опитваше да изтегли тази дата до 2068 г.

Райнхарт твърдеше, че данъците върху капиталовата печалба от наследството на децата й най-вероятно ще ги доведат до фалит.

10. Смятаме, че парите ще разглезят децата ни

Все по-силна става тенденцията голяма част от ултрабогатите да даряват основна част от благосъстоянието си за благотворителност.

Например Уорън Бъфет планира да дари 99% от богатството си за благотворителност.

„Искам да оставя на децата си толкова, че да не се чувстват лишени от нищо, но в същото време да не се чувстват презадоволени“, коментира Бъфет по повод плановете си за богатството си.