Дори и съветите на най-добрите анализатори биха могли да имат негативен ефект върху дългосрочното Ви финансово здраве, ако се прилагат в неправилна обстановка или в неточен момент.

Имайте предвид също така, че обикновено финансовите съвети се дават въз основа на това, което се е случило до момента (в миналото) и често не отразяват очакванията и ситуацията за това какво ще се случва в бъдеще.

Ето и някои финансови съвети, които макар и давани с добри намерения, може да не са с дотам добри резултати.

1. Заделяй всичко в пенсионни сметки

Спестяването е изключително добро решение, в случай че ви остава малко до настъпване на пенсионната възраст. Ако сте млад и в разцвета на силите си, то разчитане на това да заделяте средства в пенсионна сметка, може би не е най-доброто за вас решение.

Всички знаем каква е стойността на парите във времето, а всеки може да изчисли колко ще му струват заделени сега пари след двадесет, или може би тридесет години (предвид пенсионната реформа и непрестанното повишение на пенсионната възраст).

Няма да коментираме също така, че макар и противно на приетите схващания, парите Ви далеч не са в най-сигурни ръце, предоставени на пенсионните фондове.

Те също губят средства при понижение на борсата, а пък при евентуален ръст, ще ви донесат минимален доход. От друга страна световната история показва, че инвестициите на борсите се представят значително по-добре в дългосрочен план.

2. По-добре намалете дълговете си до нула

Този съвет звучи разумно, предвид високите лихви, очакванията за това да не се понижават в близката година-две, както и в условията на несигурност от повтаряща се криза.

Разбира се, че намаляването на вашите дългове ще ви пести между 10 и 15% годишно, в зависимост от това какъв кредит сте ползвали. Тоест, ако не виждате перспектива да реализирате по-добър доход в близко бъдеще и ползвате, примерно, потребителски кредит с висока лихва, то това е добро решение.

При виждане на възможности обаче, за реализиране на по-високи доходи, както и ако сте уверен в сигурността на своя доход, наличието на задължения не е чак толкова страшно.

Естествено ползваните средства трябва да са в един разумен размер, който да не застрашава стандарта ви на живот и направени за нещо, от което можете да разчитате да извлечете доходи.

Например, ако очаквате повишение на индексите на БФБ от над 25% в близката година, то покриване на дългосрочен ипотечен кредит с лихва в размер на 10% не е по-доброто решение.

3. Инвестирай всичко на борсата

Изпадането в крайности никога не е добро решение. Също важи и при инвестициите на борсата. Все пак, това са рискови начинания и хората по трудния начин разбраха, че това не е място от където се печелят само пари. Много инвеститори надхвърлиха инвестиционните си възможности и ползваха огромни по размер заемни средства, за да инвестират на борсата. Те усетиха до голяма степен горчивината на това да поемеш повече риск от колкото можеш да си позволиш.

4. Купуването на имот е по-добро от живот под наем

Тук отново опираме до избора на алтернатива. Психологията ни е свързана с това да живеем в собствени имоти. Нека обаче, си зададем въпроса защо процентът на собственост в развитите Западни страни е толкова нисък и дали на средностатистическия германец му е лош стандарта на живот, живеейки в жилище дългосрочно взето под наем.

Покупката на имот е добро решение, когато и ако можете да си го позволите, без да ставате роб на банката.

Всъщност, животът под наем (хвърлянето на пари на вятъра за хазяи, както много хора го приемат) можем да кажем, че е една много по-добра алтернатива на даден етап, пред поемането на риска да закупим имот и да не можем да си позволим да плащаме ипотеката, или да си покриваме останалите текущи разходи.

В същото време, подобно несъответстващо на финансовите ни възможности и необмислено действие по покупка на жилище би могло да има много финансово разтърсващ ефект, ако банката влезе във владеене на имота.