Когато става въпрос за инвестиции, капиталови пазари и трейдинг, голяма част от участниците във финансовия свят забравят, че и там важат основни икономически закони.

Правила, които са в основата на функционирането на всеки един пазар, откакто такива съществуват, даже нещо повече – откакто самата търговия започва с т.нар. „натурална размяна“ (бартер).

Какво е необходимо, за да се случи тя – да се срещнат интересите на предлагащ и търсещ. Следващите стъпки за изграждането на реален пазарен механизъм са да съществуват огромен брой продавачи, огромен брой купувачи, прозрачност и еднаква достъпност до информация (което, както знаем, често не е факт).

Законите за търсенето и предлагането са в основата на изграждането на връзката между промените в цените на дадена стока (котировки в случая с капиталовите пазари) и изтъргуваните обеми за единица време.

Както може да се види и на приложената графика това е само един от примерите какво се случва с обеми и цена при промяна на предлагането. Естествено, този пример е безкрайно опростен. При днешното функциониране на финансовия свят както търсенето така и предлагането са константно променяща се величина, водеща до бързи изменения, както в котировките, така и в промените на изтъргуваните обеми.

Ето защо, за да се достигне до по-добри резултати в инвестициите и спекулациите, е необходимо да се изследват тези два елемента в неразривна връзка, а не всеки отделно.

Ясната идентификация на обем, който показва, че един от двата елемента (търсене или предлагане) се е променил с драстична посока, е необходимото потвърждение или отрицание на продължаване на текуща тенденция (тренд) или очаквана промяна в посоката на движение на пазара.

Позитивите в днешния свят са възможността дигитално да визуализираме случващото се с обемите на пазара, но… естествено, тук възниква и въпросът за това дали имаме наличната и нужната ни прозрачна информация за реално случващото се на пазара. Знаем ли реално колко сделки се случват на пазара?!

За кои финансови инструменти може ясно да се потвърди, че партньорът (брокерът, платформата, която използваме) ни дава прозрачна информация? Дяволът винаги се крие в детайлите, но това отново не променя фактът, че търсенето и предлагането винаги ще останат в основата на промяната на пазарния еквилибриум, а анализирането и прогнозирането на бъдещите цени е доста по-успешно, ако можем да анализираме и промените в обемите, пласирани от силите на търсене и предлагане.

Дали в миналото (преди повече от 50 години), използвайки прости методики като чертане на дъска и събиране на информация от директните пазарни участници, пазарните анализи са били доста по-точни?!

Как дигитализацията на 21-и век променя правилата на играта в сферата на инвестициите и финансите? Как да приложим основните икономически закони, съобразно инструментите, в които инвестираме?

Това са само част от въпросите, чиито отговори ще можете да чуете по времето на VSA-Master Class-a в София, на който Profit.bg е медиен партньор. Гавин Холмс ще представи своята визия, следвайки наученото от създателя на тази методология – Том Уилямс.

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ ВЪПРОСИ КЪМ ГАВИН ХОЛМС! Изпратете ги на masterclass@tradeguider.bg